FÅR KJEFT: Dronning Sonja får på pukkelen av en jødisk stiftelse.
FÅR KJEFT: Dronning Sonja får på pukkelen av en jødisk stiftelse.  © Scanpix

Sonja refses av nazi-ofre

- Skal jeg være helt ærlig, mener jeg det er en skandale.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Den Internasjonale Raoul Wallenberg-stiftelsen går til knallhardt angrep på dronning Sonja for hennes hyllest av Knut Hamsun, melder VG.

- En skandale

I et brev sendt til det norske slott sist fredag, refser den anerkjente stiftelsen kongehuset, og særlig dronningen.

- Skal jeg være helt ærlig, mener jeg det er en skandale at den norske dronningen deltar på en feiring av Knut Hamsun. Det var mange genier som var nazister. Men jeg vet ikke om noen som har blitt hyllet av et statsoverhode, sier Baruch Tenembaum, som er stifteren av organisasjonen, til VG.

- Ga pris til Goebbles

Raoul Wallenberg-stiftelsen har vært svært kritisk til den norske 150-årsmarkeringen av Knut Hamsun.

- Dette er en mann som ga nobelprisen sin til Goebbels, og som åpenbart var nazist. Vi forstår ikke hvorfor han skulle bli feiret, skriver Tenembaum blant annet i brevet, ifølge avisen.

Om få uker skal Mette-Marit åpne Hamsun-senteret på Hamarøy i Nordland. Det mener han er forferdelig.

Slottet har ikke ønsket å kommentere saken overfor VG.

På Twitter? Følg «God kveld Norge» her
Lyst på flere kjendisnyheter? Sjekk «God kveld Norge»

Få de siste kjendisnyhetene på SMS: Send GKN til 1984 (kr. 1,- pr. mld)

Les også:
Storfangst for Kongen
Storfangst for Kongen
 
Comments powered by Disqus

Madelen Voreland Berås
B
Madelen Voreland Berås
ned
opp
Charlotte Thorstvedt
C
Charlotte Thorstvedt
ned
opp
Aylar Lie
A
Aylar Lie
ned
opp
Vinni
A
Vinni
ned
opp
Linni Meister
B
Linni Meister
ned
opp
Lene Alexandra Øien
B
Lene Alexandra Øien
ned
opp
Åge Sten Nilsen
C
Åge Sten Nilsen
ned
opp
Dorthe Skappel
A
Dorthe Skappel
ned
opp
reklame