Fotballpøbler barket
sammen midt i Oslo
LSK-supportere røk uklare med casuals fra VIF
Kastet flaske mot polititjenestemenn
Ser opp til fredsprisvinneren.
Kronprins Haakon jobber aktivt for å gjøre verden til et bedre sted. Blant annet er Kronprinsen involvert i organisasjonen Global Dignity og han er også goodwillambassadør for UNDP, FNs utviklingsprogram. De voldsomme ulikhetene i verden er en problematikk som opptar Haakon.
Les også: Avslørte Frederik og Marys private gjemmested i Australia
– Jeg har en lapp på pulten min. Der står det som jeg er FOR: Jeg er FOR å gjøre slutt på ekstrem fattigdom, sier han i et intervju med VG.
Kronprinsen lar seg inspirere av biskop Desmond Tutu, som fikk fredsprisen i 1984 etter sin utrettelige innsats for et mer rettferdig samfunn i Sør-Afrika.
– Desmond Tutu sier at dersom vi ser på andre mennesker som våre søstre og brødre, ville vi ikke hatt krig og sult. For vi ville ikke ha sluppet bomber på vår bror, og vi ville ikke latt vår søster sulte, det er der linken ligger, sier Kronprinsen.
Da VG treffer 38-åringen er han i Nepal i kraft avsitt virke som Goodwillambassadør for UNDP: Her fikk han blant annet møte mennesker som har fått hjelp til å ta utdanning eller starte sin egen forretningsvirksomhet.
Les også: – Mette-Marit og Haakon gir nytt håp for monarkiet
– For å løse fattigdomsproblemet må vi ha en bred tilnærming, men å hjelpe mennesker til å skape sin egen forretning er et av tiltakene som virker, slår han fast.
2011 har vært et travelt år for Haakon og Mette-Marit. Det største offisielle besøket de gjorde i år var i Ghana, og straks etterpå dro kronprinsessen på en Aids-konferanse i Mali. Aidsproblematikken er som kjent en av Kronprinsessens hjertesaker.
– Og Mette-Marit har litt flyskrekk, men hun fløy først fra Ghanas hovedstad til London, deretter til Paris og tilbake Mali for å rekke konferansen, forteller kongehusekspert Kjell Arne Totland til «God Kveld Norge».
Les også: Kongen må snakke kronprinsparet til rette
Han tror at særlig norsk ungdom setter pris på å ha et kronprinspar som bryr seg og engasjerer seg i viktige saker.
– Det gir håp for monarkiets fremtid i Norge. Også kronprinsparets evne til å fornye sin rolle og gi den nytt innhold er med på å gjøre monarkiet mer relevant for en ny generasjon, mener Totland.
| Publisert | 26.12.2011 12.48 |
| Oppdatert | 26.12.2011 15.14 |
LSK-supportere røk uklare med casuals fra VIF
Kastet flaske mot polititjenestemenn
Dette er bilene Volvo aldri laget
Vi feirer 85 års-jubileet med 10 godbiter vi aldri fikk.
Petter Pilgaard og Mari Haugersveen kom sammen i bryllup
Kun en drøy uke etter paret brøt forlovelsen.
Henning Solberg slakter lillebror
– Han ødela helgen min.
Er dette tidenes beste frieri?
Isaac fridde på en måte vi aldri har sett før.
Sjekk hva Mats (22) fant i pølsa fra Prior
Han trodde først det var en negl. Men Prior vet ikke hva det er.
Per Sundnes slutter i NRK
Theron: – Holder meg ung med Botox og vodka
– Har aldri vært med på noe lignende
Fine biler, sol og glade mennesker!
Partyfikser Ronnie Ottem gifter seg og kjendisene er invitert
17.09
Audi A3: Denne bilen kan du speile deg i!
Jon-Inge vet å ta vare på Audien sin.
15.43
Politiet vil prate med Bieber etter paparazzikrangel
Samtidig som han sier at han er på vei til Norge.
15.12
«Sex og singelliv»-stjerne gift i all hemmelighet
Cynthia Nixon fikk sin Christine Marinoni.
14.38
Her tar han rumpegrep på TV-kjendisene
... men det var noe helt annet som fikk alles oppmerksomhet.
13.02
– Jeg kastet opp nærmere 20 ganger
13.00
Bil på svenske skilter? Det kan bli dyrt!
12.52
Per Sundnes slutter i NRK
12.15
Slik gikk Beyoncé ned 27 kilo etter fødselen
