

Åse Klevland

PERSONALIA
fødselsnavn
Åse Maria Kleveland
fødselsdato
18. februar 1949
fødested
Stockholm
sivilstatus
Gift
stilling
skuespiller / sanger / programleder /...
bosted
Romerike
Vakre mor Åse
Åse Kleveland har siden 2007 vært styreleder i «Human-Etisk Forbund». Åse var Kulturminister i Gro Harlem Brundtlands tredje regjering fra 1990-96.
Kleveland var bosatt i Norge fra 1957 og medvirket i norsk fjernsyn og radio fra 1959. Fra 1990 til 1996 var Kleveland norsk kulturminister i Gro Harlem Brundtlands regjering. Fra 1999 til 2005 var Åse direktør for «Svenska filminstitutet». Fra 2006 har Kleveland vært direktør for de norske «Rikskonsertene».
Åse Kleveland debuterte i Hylands Hörna, turnerte verden rundt, et par år spilte hun teater i Stockholm, deretter gitar i Norge. «Intet er nytt under solen», framført av Åse Kleveland og skrevet av Arne Bendiksen, vant norsk «Melodi Grand Prix» i 1966 og kom på 3. plass i den internasjonale finalen samme år. Kleveland var vertinne ved «Melodi Grand Prix»' finalen i Bergen i 1986 etter at Bobbysocks hadde vunnet for Norge det forgående året.
Åse Kleveland var medlem i visebandet «Ballade!». Som sanger er hun kjent for sin mørke og sjelfulle stemme. Foruten å synge spiller Åse også gitar og har komponert sanger i visetradisjonen.
I desember 2010 fikk vi et unikt innblikk i hvordan Åse Kleveland bor, da programleder Kristin Skogheim "flyttet inn" til henne i TV2 programmet «Skogheim flytter inn»
Kleveland er gift med Oddvar Bull Tuhus. Hun har tidligere vært gift med den 22 år eldre svenske billedkunstneren Svenolov Ehrén fra 1972 til 1982.
Jeg bruker mindre tid på å skaffe meg klær, og jeg har en garderobe som virker større enn den er fordi jeg kan mikse klærne på kryss og tvers,
gjennombrudd
Hun opptrådte i TV-programmet «Fra barokk til rock» hvor hun spilte klassisk gitar.
1962
relaterte kjendiser
Gro Harlem Brundtland
kollega
Hanne Krogh
profesjonelt samarbeid
Jahn Teigen
annet
Elisabeth Andreassen
profesjonelt samarbeid
Lillebjørn Nilsen
profesjonelt samarbeid
Ole Paus
annet
Finn Kalvik
annet
Jan Eggum
annet
Øystein Sunde
annet
Erik Bye
annet
Per Sundnes
annet











