FORELDRE: Kronprinsse Victoria og prins Daniel har blitt foreldre for første gang.
FORELDRE: Kronprinsse Victoria og prins Daniel har blitt foreldre for første gang. Foto: Stella Pictures

Hva skal barnet hete?

Spekulasjoner rundt navnet på den nye tronarvingen.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Klokka 7 i dag tidlig ble det kjent at Prinsesse Victoria og prins Daniel av Sverige, fikk ei lita prinsesse i løpet av natten.

Del på facebook

Spekulasjoner om navnet

BLE MAMMA: Kronprinsesse Victoria ble mamma for første gang.BLE MAMMA: Kronprinsesse Victoria ble mamma for første gang. Foto: Stella Pictures Det holdes statsråd i anledning fødselen, og en vitnebekreftelse gis der statsminister, Riksdagspresident, riksmarskalk og overhoffmesterinne er til stede.

Tradisjonen tro får den nye tronarvingen fire navn. Overfor regjeringen informerer kongen om tittel, fornavn og tildelt hvilket område den lille blir hertug eller hertuginne over. I Sverige er det vanlig med fire navn, og det er ingen grunn til å tro annet enn at kongeparets første barnebarn også vil få det.

Svenske oddsmakere er sikre i sin sak – Best er oddsen på navnet Désirée, siden det blei ei lita jente.

Les også: Alt om kronprinsesse Victorias kommende barn

Tradisjonelt navn

Kongehusekspert, Kjell Arne Totland, forventer også at barnet skal få et tradisjonelt navn.

– Navn som Josefine og Sofia er velklingende dronningnavn i Sverige, uttalte han da Victorias graviditet ble kjent.

Les også: Kronprinsesse Victoria: – Jeg vil være en støtte for Madeleine

Perfekt ved Haga slott

Victoria og Daniel har siden november 2011 brukt rundt 40 millioner kroner på å renovere Haga slott. Her er 25 rom samt en stor park, og perfekte omgivelser for en liten prins eller prinsesse å vokse opp i ro og fred.

– Jo, det er en fantastisk plass å bo, og sikkert også å få vokse opp. Så det føles veldig fint å kunne få ha det, absolutt, sier Victoria til Aftonbladet.

Kong Carl Gustaf og hans fire søstre vokste også opp ved Haga slott, men etter farens dødsfall i 1947 flyttet de inn i Stockholm City Palace.

Les også: Victoria: – Daniel er min beste venn

Gudforeldre

Kronprinsessen og hennes søsken har fire gudforeldre av det europeiske aristokrati. Både det danske og det norske kronprinspar kan være aktuelle som gudforeldre til det kommende barnet. Men også Daniels familie kan være involvert i denne oppgaven. Akkurat som at Silvias far, Ralf Sommerlath er gudfar for Victoria, kan Daniels foreldre Gunnar og Ewa Kristina bli faddere for den kommende babyen.

Les også: Klarte ikke å holde tårene tilbake

Gratulerer

– Hurra - en liten prinsesse! Grattis Victoria og grattis Sverige! Og til de lykkelige, nybakte foreldre sier jeg bare: Til lykke og lykke til! skriver hoffreporter og kongehusekspert, Kjell Arne Totland til «God kveld Norge».

Les også:
Kjell Arne Totland: – Forventer at den lille vil få et tradisjonelt navn
Kjell Arne Totland: – Forventer at den lille vil få et tradisjonelt navn

Se hvilke navn hoffeksperten tror mest på.

Kronprinsesse Victoria gravid: 
– Nå er lykken fullkommen
Kronprinsesse Victoria gravid: – Nå er lykken fullkommen

Hoffreporter mener det svenske folk trengte en gladnyhet.

Les alt om den nye kronarvingen her
Les alt om den nye kronarvingen her

Hva skal barnet hete, og hvordan blir dets første barneår?

Kronprinsesse Victoria: – Jeg vil være en støtte for Madeleine
Kronprinsesse Victoria: – Jeg vil være en støtte for Madeleine

Kronprinsesse Victoria uttaler seg for første gang om skandalen.

Klarte ikke å holde tårene tilbake
Klarte ikke å holde tårene tilbake

Kronprinsesse Victoria ble sterkt berørt da hun fikk et bilde av sin ekstra farmor prinsesse Lilian i bryllupsgave, onsdag.

Kongefamilien gratulerer svenskene
Kongefamilien gratulerer svenskene

Få timer etter at den lille svenske arveprinsessen ble født, kom varme lykkønskninger fra Slottet i Oslo.

Victoria: – Daniel er min beste venn
Victoria: – Daniel er min beste venn

Eksklusivt innblikk i den svenske kongefamilien før bryllupet

– Kronprins Haakon blir fadder for Victorias barn
– Kronprins Haakon blir fadder for Victorias barn

Hoff-eksperten er sikker på at Kronprins Haakon får fadder-rollen.

– Nå vil Madde forlove seg
– Nå vil Madde forlove seg

Prinsessen vil rekke å forlove seg innen broren Carl Philip kommer henne i forkjøpet.

Svenske bookmakere spår sommerforlovelse for Madde
Svenske bookmakere spår sommerforlovelse for Madde

Vil svenskeprinsessen forlove seg for andre gang?

 
Comments powered by Disqus

Charlotte Thorstvedt
C
Charlotte Thorstvedt
ned
opp
Madelen Voreland Berås
B
Madelen Voreland Berås
ned
opp
Aylar Lie
A
Aylar Lie
ned
opp
Vinni
A
Vinni
ned
opp
Dorthe Skappel
A
Dorthe Skappel
ned
opp
Linni Meister
B
Linni Meister
ned
opp
Åge Sten Nilsen
C
Åge Sten Nilsen
ned
opp
Marianne Aulie
C
Marianne Aulie
ned
opp
reklame