Harald fikk hai på
ti tonn i garnet
Dro inn ti meter lang hai i 13 meters sjark
Mottok pris for «Hjernevask» etter knallhard kritikk.
I går mottok Harald Eia, Fritt Ords ytringsfrihetspris for NRK-serien «Hjernevask», skriver Dagbladet.
Harald Eia til tider vært i full krig med norske kjønnsforskere og sosiologer og fått mye kritikk. Programmet «Hjernevask» på NRK tok opp kontroversielle spørsmål rundt forskjellene blant folk og genenes påvirkning, og dette skapte debatt.
Harald Eia var svært personlig da han mottok prisen, og innrømmet at kritikken har preget han.
– Jeg har fått kjørt meg. Blant annet anklaget min gamle professor meg for å være «nyfrelst». Det er leit å bli avvist på den måten, sa Eia fra talerstolen, og la til:
– Det går inn på meg. Jeg er jo er person som vil bli likt av alle. Derfor blir jeg enda gladere enn jeg hadde trodd for denne prisen, skriver Dagbladet.
Bakgrunnen for at Eia tildeles prisen fra Institusjonen Fritt Ord for programmet er for å ha utløst en av de heftigste debattene om forskning i nyere tid.
– Den populærvitenskapelige tv-serien Hjernevask med fokus på biologi og samfunn tok opp kontroversielle spørsmål om bl.a. kjønn, sex og rase. Selv om det har kommet kritikk mot Eias journalistiske metoder, skapte serien økt interesse for sammenhengen mellom arv og miljø, og bidro til fagkritikk og en fornyet dialog mellom ulike fagtradisjoner, heter det i begrunnelsen.
Harald Eia presiserer overrfor Dagbladet at hans uttalelser ikke må bli oppfattet som klaging, men mye av kritikken mot ham ikke har vært relevant.
– Det har gått på personlighet, psykologi og personlig ideologi. Jeg har ikke tall på hvor mange ganger jeg har måtte stå skolerett og snakke om hva jeg stemmer, sier han til Dagbladet.
Eia synes kritikken han fikk ble ofte veldig personlig, men innrømmer allikevel at serien «Hjernevask» til tider gikk for langt.
– Vi gjorde flere dumme ting i serien, blant annet at vi ikke spillte med åpne kort i første intervjurunde. Det var dumt, og det skulle jeg gjerne gjort det om igjen, sa han fra talerstolen, skriver Dagbladet.
| Publisert | 15.12.2010 08.12 |
| Oppdatert | 15.12.2010 08.16 |
Plutselig var Karins gull verdt 22.000 kr mer
Visste ikke GullAdam hva rent gull var sist de sjekket?
Sjekk denne nakenglippen i boligannonsen
Privatmegleren: – Det var en glipp.
TV 2-programleder kaster klærne
– Man må by på seg selv med det man har, sier programlederen.
Se hva Brannvesenet fortsatt kjører rundt på
Kanskje på tide å pigge av nå?
«Grusom leilighet» solgt etter én visning
Solgt til 65.000 kroner over takst. –Det funker å være brutalt ærlig, sier eiendomsmegler.
Enorme prisforskjeller på byggevarer
Jenny McCarthy elsker å posere naken
Slik steker du perfekt bacon
Cameron Diaz: – Brystene mine blir større og større
Test av gressklippere
21.49
Heftige «techno-beats» i Baku
Andre semifinale er i gang.
21.32
Elektrisk stemning i Baku
Den andre semifinalen har startet, vil Tooji sikre seg en finaleplass?
20.37
Denne boksen gir bedre lyd på musikken din
Aldri mer boksmusikk – gi streamingmusikken et skikkelig løft.
20.11
Se hvordan de redder varebilen
Du trenger bare en gravemaskin... Se video:
20.08
Snart kan dette problemet være historie
19.58
Elton John til sykehuset i hui og hast
19.52
Disse appene vil motivere deg til å trene
19.50
Lær symptomene på hjerneslag
