FÅR PÅ PELSEN: Fredrik Skavlan får kjeft av fagmedarbeider Gunnar Brodahl-Johansen ved Institutt for journalistikk fordi han kun lar en av partene i en konflikt komme til orde i programmet sitt.
FÅR PÅ PELSEN: Fredrik Skavlan får kjeft av fagmedarbeider Gunnar Brodahl-Johansen ved Institutt for journalistikk fordi han kun lar en av partene i en konflikt komme til orde i programmet sitt.  © Scanpix

Fredrik Skavlan får kjeft

– Det er rart at NRK og Skavlan ikke har lært.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Fredrik Skavlan har suksess både i Sverige og Norge med sitt talkshow.

Men programmet får nå refs og kjeft at fagmedarbeider Gunnar Brodahl-Johansen ved Institutt for journalistikk.

– Det er et presseetisk problem at påstander som rammer andre ikke blir besvart i samme program, sier han til VG.

Fikk ikke forsvare seg i Skavlan

Bakgrunnen for kritikken er Skavlans gjesteliste den siste tiden. Forrige uke gjestet Eva Gabrielsson, livspartneren til den avdøde forfatteren Stieg Larsson, programmet til Fredrik Skavlan. Gabrielsson raste mot Stieg Larssons øvrige familie, uten at familien fikk anledning til å forsvare seg.

Først i morgen kommer Larssons bror Joakim Larsson til Skavlan for å svare på Eva Gabrielssons påstander. Arven etter «Millennium»-forfatteren er et sentralt tema også denne fredagen.

– Ta ansvar for din egen popularitet

Gunnar Brodahl-Johansen ved Institutt for journalistikk viser til Vær Varsom-plakatens punkt 4.14, der det heter at de som utsettes for sterke beskyldninger skal kunne « ha adgang til samtidig imøtegåelse».

– Det er rart ikke NRK/Skavlan har lært etter fellelsen i PFU i «Viggo på lørdag»-saken og kritikken etter Ari Behns angrep på Carl Erik Grimstad. Jo større oppslutning et program får, jo større krav må vi sette til metode og etikk. Du må rett og slett ta ansvar for din egen popularitet, sier fagmedarbeideren til VG:

Får tilsvar denne uken

Skavlans redaksjonssjef Leif Åge Reme sier til avisen at Stieg Larssons bror ikke er tatt inn som gjest i fredagens program fordi han ikke fikk svare for seg sist helg.

– Fra et journalistisk ståsted er det ganske naturlig at Joakim Larsson også får anledning til å gjøre et intervju hos oss, sier han.

Les også:
Fredrik Skavlan støtter Ari Behn
Fredrik Skavlan støtter Ari Behn

– Han blir jo veldig ertet for det, sier Fredrik Skavlan

Skavlan: – Jeg tåler å bli kalt sexist og psykopat
Skavlan: – Jeg tåler å bli kalt sexist og psykopat

Programleder Fredrik Skavlan snakker ut i svensk avis.

Her er den nye Skavlan-parodien
Her er den nye Skavlan-parodien

Slo til med parodi på programlederkonkurrent

Skavlan ønsker seg barn
Skavlan ønsker seg barn

Vil snart ha barn med Maria Bonnevie.

– Fredrik Skavlan er fullstendig iskald
– Fredrik Skavlan er fullstendig iskald

Talkshowkongen får gjennomgå av svensk musikklegende.

Slik reagerer Skavlan på Valens parodi
Slik reagerer Skavlan på Valens parodi

Se og hør hva Fredrik Skavlan mener om «Skravlan»-sketsjen.

 
Comments powered by Disqus
  

Fotballpøbler barket
sammen i Oslo sentrum

Lillestrøm-supportere røk uklare med casuals fra VIF


Madelen Voreland Berås
B
Madelen Voreland Berås
ned
opp
Aylar Lie
A
Aylar Lie
ned
opp
Charlotte Thorstvedt
C
Charlotte Thorstvedt
ned
opp
Linni Meister
B
Linni Meister
ned
opp
Vinni
A
Vinni
ned
opp
Dorthe Skappel
A
Dorthe Skappel
ned
opp
Marianne Aulie
C
Marianne Aulie
ned
opp
Lene Alexandra Øien
B
Lene Alexandra Øien
ned
opp
reklame