– Det siste Japan trenger, er denne sangkatastrofen
SAMLER INN PENGE: En lang rekke kjente artister bidrar på «The Earth Is Trembling». Trine Rein (t.h) er initativtaker til prosjektet. Foto: Audun Braastad 5021 © Stella Pictures

– Det siste Japan trenger, er denne sangkatastrofen

Trine Reins Japan-sang slaktes av både anmeldere og lyttere.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Japan-låta «The Earth Is Trembling» har fått lunken mottakelse blant anmelderne.

Mandag ble den gitt ut, og Trine Rein, Hanne Sørvaag, Maria Haukaas Mittet, Åge Sten Nilsen, Nora Foss Al-Jabri og Venke Knutson er noen av artistene som er med på låta.

Dagbladet har gitt sangen terningkast to, mens VG har gitt den en treer.

«Det suser i mål på en bølge av selvfornøyd pseudogospelsang av typen man må holde ut for at alle de bidragsytende artistene skal få sin plass. Hvorvidt japanerne trenger dette får bli opp til dem selv å avgjøre,» skriver VG.

Dagbladet skriver dette i sin anmeldelse: «Folk må gjerne laste ned låten og støtte formålet, men den trenger ikke spilles veldig høyt, sånn for husfredens skyld».

Del på facebook

– Vet ikke om Japan trenger dette nå

På Twitter.com raser debatten, og de fleste kommentarene til sangen er negative.

«Må si kynikeren i meg blomstrer når jeg ser fremføringen av «The Earth Is Trembling». Snakk om menneskeskapte katastrofer,» skriver en.

«Har hørt liveopptaket av «The Earth Is Trembling». Vet ikke om Japan trenger dette nå. En musikalsk katastrofe topper naturkatastrofen, skriver en annen.

En tredje person skriver at «det siste Japan trenger, er denne katastrofen av en sang».

Legger hodet under øksa

Det er Trine Rein som er initiativtaker til låta, og hun får full støtte av sin gode venninne Marianne Antonsen. STØTTER TRINE: Marianne Antonsen.STØTTER TRINE: Marianne Antonsen. Foto: Ole Morten Myrvoll

– Jeg støtter Trine fullt ut. Vi må tenke at alt som blir gjort er en bonus og at dette går til en god sak, sier Antonsen til «God kveld Norge».

Hun sier at hun er imponert over at Trine våger å gjøre dette.

– Det er som å legge hodet under øksa fordi det alltid er noen som slenger med leppa. Det går til en god sak, og uansett har Trine greid å få inn mange flere penger til prosjektet nå, enn om hun skulle sittet hjemme og ringt inn telefoner alene fra sin privatøkonomi. Dessuten engasjerer dette her flere, det var mange som var med å arbeide under støttekonserten i går og mange har lastet ned låten, sier hun.

Og:

– Det er ikke store dråpen i havet, men det er i det minste noe. Jeg lurer på hva de som kritiserer og bare gir negative kommentarer gjør for å hjelpe. Trine gjør i hvert fall en innsats, og det klapper jeg henne på skulderen for.

Tåler litt trøkk

Antonsen var i 2005 prosjektleder for artistbidraget «Venn», som samlet inn penger til ofrene etter flomkatastrofen i Asia.

– Jeg vet hva man skal gjennom av negative kommentarer etter en slik produksjon. Jeg synes Trine er tøff. Da jeg fikk hedersprisen av Røde Kors etter «Venn», så sa jeg det ikke høyt eng ang. Jeg visste hva slags reaksjoner jeg ville få på det. Det er alltid kjipt med de negative kommentarene, men saken er god og da tåler man mer.

Antonsen gir også et lite stikk til VG-anmelder Thomas Talseth.

– Jeg skulle gjerne likt å sette Thomas Talseth dratt i noen kabler, men jeg regner med at han bidra på andre måter. Jeg håper i hvert fall det.

Gir blaffen i kritikken

Trine Rein ønsker ikke å kommentere saken overfor «God kveld Norge», men hun har tidligere sagt følgende til NRK.no om de lunkne anmeldelsene.

– Jeg bryr meg overhodet ikke. Jeg synes rett og slett de er teite. Dette er den heftigste uken i mitt liv, og jeg sier bare: prøv det selv. Hva har du gjort for et annet menneske i dag? Tenk hvor konstruktive de kunne vært, i stedet for å rakke ned på det andre har prøvd å gjøre.

Les også:
Ville ha «Robinson»-deltakere fra MC-bande
Ville ha «Robinson»-deltakere fra MC-bande

TV3 og Strix slaktes av Kripos.

Ante ikke at Lars Monsen var forelsket i henne
Ante ikke at Lars Monsen var forelsket i henne

Trine Rein snakker ut om forholdet til eventyreren.

Tjener millioner på forholdet
Tjener millioner på forholdet

Lars Monsen og Trine Rein lever godt på kjærligheten

– Dette er et skitprogram
– Dette er et skitprogram

Svenskene raser, og nå kommer programmet på norsk tv igjen.

NRK lager ikke mer «Storbynatt»
NRK lager ikke mer «Storbynatt»

Bård Tufte Johansen og Harald Eias humorprogram fikk bare én sesong.

Mette-Marit slaktes av svenskene
Mette-Marit slaktes av svenskene

– Mette-Marit er ikke et moteikon.

Maria Amelie-saken skaper konflikt i Kjendis-Norge
Maria Amelie-saken skaper konflikt i Kjendis-Norge

– Nordmenn har en tendens til å romantisere slike saker...

– Jeg fikk meg en vekker
– Jeg fikk meg en vekker

Rachel Nordtømme står frem i kampen mot pels, etter at hun tabbet seg ut

 
Comments powered by Disqus
  

Tusenvis av kroner å
spare på å velge riktig

Handler du hos den rimeligste byggevarehandelen? Sjekk vår test!


Bjørn Rune Gjelsten
C
Bjørn Rune Gjelsten
ned
opp
Tine Valle
D
Tine Valle
ned
opp
Aylar Lie
A
Aylar Lie
ned
opp
Kjell Inge Røkke
B
Kjell Inge Røkke
ned
opp
Hedda Kise
C
Hedda Kise
ned
opp
Triana Iglesias
B
Triana Iglesias
ned
opp
Madelen Voreland Berås
B
Madelen Voreland Berås
ned
opp
Ida Elise Broch
D
Ida Elise Broch
ned
opp
reklame