Toyota tilbakekaller - igjen!
Nå er det motorproblemer...
Det ser ut som om det ingen ende vil ta for Toyota.
For kun én uke siden ble det kjent at 17.000 nye Lexus-hybrider blir tilbakekaldt på grunn av at det kan lekke bensin i en eventuell krasj. Og nå kommer enda en tilbakekalling.
I følge en nyhetsmelding fra AP, gjengitt på NBC, er det nå hele 270.000 biler som skal tilbakekalles. Denne nyheten kommer på bakgrunn av meldinger fra NHK, den japanske rikskringkastingen, og Kyodo News Agency.
Sjefen er borte én dag, og da skjer dette!
Bot på 16,4 millioner dollar
Feilen skal visst nok være at motorene kan kvele seg og stoppe under kjøring. Det skal ikke ha vært noen ulykker tilknyttet denne feilen, men det må allikevel kunne anslås at det kan føles ubehagelig for sjåføren.
Toyota har foreløpig ikke bekreftet disse nye tilbakekallingene.
Amerikanske myndigheter har tildigere i år gitt Toyota en bot på hele 16,4 millioner dollar for at de var for trege med tilbakekallinger etter episodene der gasspedalene hang seg opp. Internasjonal motorpresse spekulerte i etterkant om Toyota godtok denne boten på grunn av at de da slapp enda fler ubehageligheter.
Denne nordmannen burde ikke fortsatt å kjøre japansk bil...!
Må snu trenden
På bakgrunn av denne nyhetsmeldingen måtteToyota se at aksjen deres sank med 1,1 prosent.
Bilmerket som var kjent for overlegen kvalitet og driftsikkerhet har fått seg noen alvorlige skudd for baugen. Toppsjefer i Toyota har mer enn en gang bekfreftet at dette har med hovmodighet og gjøre, og at de har vært for tøffe mot underleverandører. Disse tilbakekallingene virker da å komme som bivirkninger av en ukultur.
Toyota har vært den ubestridte suksesshistorien blandt bilfabrikker i etterkrigstiden. Det blåser på toppene, sier et ordtak. Nå må Toyota passe på at disse sprekkene i fasaden ikke blåser dem av toppen.
Hva mener du om Toyota etter de stadige tilbakekallingsskandalene? Skriv i kommentarfeltet under!

| Publisert | 01.07.2010 09.58 |
| Oppdatert | 02.07.2010 01.44 |





