Suksess for Solbergbrødrenes motorshow

15.000 tilskuere i et fullstappet Telenor Arena fikk en opplevelse helt utenom det vanlige.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

- Fy fader ass!

Petter Solberg var mildt sagt stressa da det ene startlyset på Solberg Extreme Motorshow bestemte seg for å ta kvelden - lenge før kvelden var over.

Telenor Arena på Fornebu, utenfor Oslo, har kapasitet på 15.000 tilskuere. Det var ikke én eneste billett å oppdrive da Solberg-brødrenes motorshow startet med en heftig danseoppvisning fra alle førerne.

"Beat it" runget ut over det massive høyttaleranlegget, og Michael Jackson vrir seg antagelig i graven ennå. Men vi vrir oss i latter, denne åpningen var uventet og ustyrtelig morsom.

Stjerner møter stjerner

Solberg Extreme Motorshow er en fornorsket versjon av Race of Champions, som er et motorsportarrangement der stjernene møter stjernene.

Det var stjerner på plass i Telenor Arnea også. Vi kan nevne Marcus Grönholm som er to ganger verdensmester i rally, Tommi Mäkkinen som er firedobbelt verdensmester i rally, Mikko Hirvonen som er fabrikkfører for Ford, i tillegg til norske storheter som Martin Schanche, Eivind Oppland, de tre norske, nybakte europamesterne i rallycross, Knut Ove Børseth, Mats Lysen og Sverre Isachsen - og selvfølgelig brødrene Solberg selv.

Se da Petter og Henning konkurrerte i Broom Live - klikk her:

Lydopplevelse!

Henning og Petter arrangerer dette stevnet sammen med Leif Nilsen, som tidligere var daglig leder i Gatebil, og som nå jobber som manager for Henning Solberg.

Showet bød på maksimal motorunderholdning. Arne Fredly var der med sin Ferrari Formel 1-bil, som lagde en lydopplevelse bedre enn Oslo Symfoniorkester.

Remo Caprino var på plass med Il Tempo Gigante, som med sin kompromissløse fremtoning fikk Ferrari-mekanikerne som var på plass til å glemme den italienske rasehesten i noen minutter - til fordel for råskinnet fra Kjell Aukrust sitt univers.

Lyst til å se andre kule biler? Her får du Broom-lesernes egne:

Petter med full kontroll

Det ble konkurrert med forskjellige kjøretøy. I rally var det Subaru Cup-biler for de yngre førerne, der Eivind Brynhildsen imponerte med utrolig presis og publikumsvennlig kjøring. De mer garvede kjørte WRC-biler. Tommi Mäkkinen kunne fått til tidenes sladd innendørs, uansett klasse, sted, land og tid, men kvalte bilen akkurat da han var på vei inn i sladdehistorien.

Ellers var det verten selv, Petter Solberg, som viste best kontroll over kjøring og showing. Han beviser at amerikaneren Ken Block har en norsk konkurrent, som nok er enda bedre til å ratte bil.

I rallycross var det Divisjon 1-biler og publikumsvennlige supernasjonal som stilte.

Full krasj!

Det var et konkurranseelement også, der det ble kjørt to og to etter utslagsmetoden. Den som imponerte mest var Martin Schanche. Han parkerte Mini-Fiestaen, en spesialbygget konstruksjon med rørramme og motorsykkelmotor, i betongbarrieren allerede på første runde. Bilen ble totalvrak.

Banen inneholdt to tønnevendinger. En del av førerne, blant annet vår egen Tommy Rustad, imponerte med vanvittig presisjon når det gjaldt å brekksladde rundt. Sverre Isachsen imponerte derimot med full strike. Han tok alle tønnene på alle rundene, noe som gjorde tønnevaktenes arbeidskveld til alt annet enn den bedagelige affære de sikkert håpet på.

Hvordan er DIN bilkontroll? Sjekk Broom-spillet:

Dommere

Geir Schau, Nils Wærstad og Eldar Vågan var en slags jury. De kunne gi til sammen gi sekunder i minus på tiden til den føreren som kjørte mest publikumsvennlig. Sverre Isachsen ble med sin vanvittige satsing en jury-favoritt.

Showet inneholdt et slags konkurranseelement, men uklarheter rundt tidtaking, startlys og regler gjorde at det ble litt vanskelig å skjønne hvem som faktisk vant. Tommy Rustad kjørte i hvert fall i finalen, selv om den moralske vinner var Petter Solberg - med dagens desidert beste kjøring.

- This is great, I wish we had this show in Finland too! mente Mikko Hirvonen.

Lyst til å se film fra arrangementet? Klikk her:

Kenneth Moen drifter - med rosa røyk!Kenneth Moen drifter - med rosa røyk!

reklame
Les også:
Se den elleville Solberg-duellen
Se den elleville Solberg-duellen

Hvem tror du er raskest? Her får du gjensyn med et av høydepunktene fra Broom Live.

Hvor ofte taper du for broren din, Petter?
Hvor ofte taper du for broren din, Petter?

Det var ett av spørsmålene på nettmøtet etter Broom Live-sendingen. Les alle svarene her:

Denne giganten var i studio
Denne giganten var i studio

Petter Solberg er gjest i Broom Live i kveld klokka 20.00. Og han tar for sikkerhets skyld med seg denne - den råeste traileren i Rally-VM!

Sjekk den sveisen!
Sjekk den sveisen!

En lettere hårsår Tommy Tupé har vært innom Broom-kontoret for å diskutere neste program.

Petter trenger 40 millioner
Petter trenger 40 millioner

Petter Solberg vil kjempe om VM-tittelen i 2010. Men det kommer til å koste.

Ingen raske penger for Henning Solberg
Ingen raske penger for Henning Solberg

Sikter mot førsteplasser - men har 0 i inntekt og formue. Dette tjente bilkjendisene:

Petter Solbergs vanskelige valg
Petter Solbergs vanskelige valg

Petter Solberg står foran en av sine viktigste avgjørelser. Hvilken bil skal han velge? Brooms rallyekspert tror han har svaret.

Turbo-SUV til under 80 000,-
Turbo-SUV til under 80 000,-

Billig SUV som går som et lite uvær? Da skal du se nærmere på Subaru Forester turbo!

Oppdrag: Trim Ford!
Oppdrag: Trim Ford!

Ford setter RS-navnet kun på biler som er det verdig. Her er noen av dem.

 
 
Her endte den ville bussferden
Volvo skal ha lagt inn bud på Saab
Varsellamper: Vet du forskjellen på disse?
Hadde politiet på hjul - nektet å legge seg inn
Audi A3 2012: Her er de første bildene av bestselgeren
Volvo V40: Denne har du aldri sett før
Ja - det er skummelt å kjøre forbi på glatta
TEST: Citroën DS4 160 HDi
Avslørt VW Golf 7: En av årets største bilnyheter

reklame