Tuningspesialistene slår seg løs i Genève

Styling Invader: Når du skal ha SUV som virkelig skiller seg ut

Her er tuning-høydepunktene fra Genève-utstillingen. Se bildene:

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Det er alltid noen som ikke er fornøyd med jobben de store bilfabrikkenes designere har gjort. Enten er bilen for lite aggressiv, eller så er detaljene for kjedelige, eller så ser det ganske enkelt ikke eksklusivt nok ut. Selv om utgangspunktet kanskje heter Porsche, Mercedes eller Ferrari.

Og mens de store produsentene presenterer sine siste modeller på bilutstillingene, for eksempel i Genève, dukker tuningfirmaene opp med sine alternative og kreative stylingforslag. Med svært varierende hell.

Her tar vi for oss tre av de mest oppsiktsvekkende kreasjonene som var å finne på årets utstilling.

INVADER L60: Råneutgaven av en Lexus LS570 - eller enklere sagt: En godt ombygd Toyota Land Cruiser.INVADER L60: Råneutgaven av en Lexus LS570 - eller enklere sagt: En godt ombygd Toyota Land Cruiser. Foto: Are J. Heiseldal

Invader L60

Invader er et av de store japanske tuningfirmaene, som hittil ikke har satset på det europeiske markedet. Men nå har de tydeligvis funnet ut at tiden er inne for ekspansjon – og valgte å presentere seg for verden med en gigantisk elfenbenshvit firehjulstrekker de har kalt L60.

Utgangspunktet er ikke spesielt godt kjent her på berget. Lexus LX570 selges ikke i Europa, men er egentlig bare en forfinet Toyota Land Cruiser, som utstyres med en 5,7-liters V8-motor på 388 hestekrefter. Ganske solid, det, men Invader skremmer den opp til 600 hester. Da skal 0-100 gå på 5,5 sekunder, påstår de.

Komme seg unna!

Det mest oppsiktsvekkende er likevel det som skjer med eksteriøret hvis du overlater Lexusen din til Invader. "Fierce wide-body exterior," kaller japanerne resultatet.

I tillegg til de obligatoriske ekstralysene, spoilerne, 22-tommers hjulene og side- og hekkskjørtene blir nemlig bilen utstyrt med nok luftinntak i fronten til å gjøre en hvilken som helst Porsche Cayenne misunnelig.

Fire svære gap forteller hvem som helst på veien at her er det bare å komme seg unna. Direkte vakkert er det ikke, men vi kan garantere at du blir lagt merke til hvis du dukker opp i en Invader L60.

Sjekk denne også: Så tøff kan familie-SUV-en bli!

MANSORY CORMEUM: En i utgangspunktet ganske elegant Mercedes SLS - med en forholdsvis lite elegant påklistret nese.MANSORY CORMEUM: En i utgangspunktet ganske elegant Mercedes SLS - med en forholdsvis lite elegant påklistret nese. Foto: Are J. Heiseldal

Mansory Cormeum

At det befinner seg en Mansory på denne lista er neppe noen overraskelse for de som kan litt om tuning. Tyskerne er spesialister på den absolutte luksus – og pleier å overdrive det aller meste så resultatet blir bortimot parodisk.

Stikkordene pleier å være gull, krom og mildt sagt oppsiktsvekkende farger – derfor var det svært overraskende at man hos Lotus kunne finne en Mansory-behandlet Evora som var akkurat passe rå og riktig så lekker å se på.

Kan det bli særere?

Men på sin egen stand hadde Mansory som vanlig slått seg løs, og selve rosinen i pølsa var Cormeum, en helt usedvanlig smakløs versjon av den fra før ganske elegante Mercedes SLS. Noe av det som SLS'ens forgjenger SLR klarte dårligst, var å integrere nesen fra Mercedes' formel 1-biler i designet, og derfor har da også SLS-ens formgivere klokelig holdt seg unna akkurat de designelementene.

Det har ikke Mansory. Cormeum er ganske enkelt en SLS pålimt et neseparti som ser ut som en kloning av formel 1-nesen til SLR, og for å virkelig sette en spiss på det hele er bilen utstyrt med en gigantisk hekkspoiler.

Kan det da bli stort særere? Ja, hvis man sørger for at absolutt hele karosseriet er utført i matt karbon-finish.

Dette er hysterisk morsomt: Jan Erik kjører SLR

MTM R8 Biturbo: Man fjerner lakken og polerer aluminiumskarosseriet... i 700 timer. Da blir resultatet slik.MTM R8 Biturbo: Man fjerner lakken og polerer aluminiumskarosseriet... i 700 timer. Da blir resultatet slik. Foto: Are J. Heiseldal

MTM R8 Biturbo

Noe av det mest ekstreme på tuning-fronten i Genève sto likevel Audi-ekspertene hos MTM bak. En twin-turbo-Audi med 777 hestekrefter er ganske voldsomt i seg selv, og MTM kaller det da også verdens raskeste R8 med en teoretisk toppfart på over 350 km/t.

Det er trolig et ganske konservativt anslag, ettersom de allerede har testet den samme motoren med 37 hestekrefter mindre i en RS6 – det holdt til 362 km/t på Nardo-banen i Italia.

Men det er nå en gang sånn at det som er under panseret sjelden er nok i seg selv til å få publikums oppmerksomhet. Det er det som er utenpå, som teller, og der gjorde MTM en aldri så liten genistrek.

Ufattelig blankt

R8-modellen var desidert blankest av alt metallet i Genève. En annen Audi-spesialist, Abt, hadde også en skinnende sølvblank R8 utstilt, men den var dekket av aluminiumsfarget folie. MTM gikk litt grundigere til verks:

De fjernet all lakken på bilen, og ga seg til å polere karosseriet.

I mer enn sju hundre timer.

Resultatet er ufattelig blankt og glinsende. Så må man bare sørge for å holde nabo-ungenes fettete hender unna...

Del med Facebook-vennene dine

LES OGSÅ: Er dette verdensmesteren i styling???

Se flere av de elleville tuning-kreasjonene fra Genève i bildekarusellen øverst i saken!

BLANKT: Dette er Abts Audi R8-versjon, med blankpusset folie lagt over lakken på hele bilen.BLANKT: Dette er Abts Audi R8-versjon, med blankpusset folie lagt over lakken på hele bilen. Foto: Are J. Heiseldal

reklame
Les også:
BILEN MIN: Dags BMW X5 3,0 Hartge
BILEN MIN: Dags BMW X5 3,0 Hartge

Bil-entusiasten har hatt mye gromt - men ingen så perfekte som denne.

Verdensmester i styling?
Verdensmester i styling?

Ikke alle skjønner når det er mer enn nok....

Selger bilen til typen - etter at han stakk av med bestevenninnen
Selger bilen til typen - etter at han stakk av med bestevenninnen

Nå synes Siri at han skal få spasere litt og tenke seg om...

Mercedes SEC: Nå koster det nesten ingen ting å eie denne
Mercedes SEC: Nå koster det nesten ingen ting å eie denne

Mercedes-klassikeren er nybakt veteranbil. Noe å tenke på?

Topp 10: Bilene med de rareste dørene
Topp 10: Bilene med de rareste dørene

Det er ikke bare bare å komme seg ut og inn av en bil – i hvert fall ikke en av disse!

Audi Q7: Er dette Norges råeste SUV?
Audi Q7: Er dette Norges råeste SUV?

Denne er alt annet enn diskret - og nå kan den bli din.

Tre små og kjappe
Tre små og kjappe

- Bedre liten og kjapp - enn stor og slapp!

Fire kule varebiler
Fire kule varebiler

Neida - varebiler behøver ikke være kjedelige. Se bare hva vi har funnet her!

Hjemmelaget Audi TT
Hjemmelaget Audi TT

Ikke råd til ekte vare? Da gjelder det å bruke kreativiteten!

Topp 10: Politibiler du IKKE kjører fra.
Topp 10: Politibiler du IKKE kjører fra.

Dukker en av disse opp i bakspeilet, er det bare å blinke pent inn til siden og stoppe.

Er du både bilelsker og fotballfan?
Er du både bilelsker og fotballfan?

Da må du sikre deg denne som nå selges på auksjon.

Roy-Edvins Mercedes 190E 16V Replica
Roy-Edvins Mercedes 190E 16V Replica

Lastebilsjåføren har en bil som skiller seg ut.

Synes du standard Hummer er altfor puslete?
Synes du standard Hummer er altfor puslete?

Da er det heldigvis noen som kan hjelpe deg.

Tatt med for mørke ruter
Tatt med for mørke ruter

Politiet forlangte at hun fjernet folien før hun fikk kjøre videre

Dette er Raymonds Mercedes CLK Kompressor
Dette er Raymonds Mercedes CLK Kompressor

Raymond liker fine ting - som dette smykket av en bil!

Garantert oppmerksomhet
Garantert oppmerksomhet

Ed Roth har laget noen av tidenes drøyeste biler. Nå kan de bli dine.

Heftige ombygginger
Heftige ombygginger

SEMA er verdens største styling- og tuningmesse. Her er fem av årets høydepunkter.

 
 
VW Passat TSI: - Kjøpte bensinbil - har jeg dummet meg ut?
Årsavgift for 2012: Nå haster det å betale
Klaget på boten - da ble den doblet!
Advarer mot livsfarlige biler
1952 Chevrolet Panel Truck: Det blir ikke mer nostalgisk enn dette
Tøff bil – elendig sjåfør
Scania buss: Dette er en bobil utenom det vanlige
Audi A4: 500 hestekrefter i denne – smart eller galskap?
Nettmøte: Spør om bil i dag

reklame