Så lett er det å stjele bilen din
(Illustrasjonsfoto). Foto: colourbox.com © colourbox.com

Så lett er det å stjele bilen din

Fire av ti biler har for dårlig tyverisikring. Sjekk om din bil er på listen.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Tenkte du på hvor tyverisikker bilen var sist du kjøpte? Ikke det, nei... Det er dessverre ikke lett for en privatperson å ha noen klar oppfatning av dette. Nesten alle nye biler har jo en eller annen form for startsperre og gjerne alarm. Så man føler seg rimelig trygg.,

Men den svenske Trafikförsäkringsföreningen tester fortløpende nye modeller og klassifisrerer dem etter hvor bra innbrudds- og tyverisikring de har. Og hele 450 bilmodeller har blitt testet. Nå har resultatene kommet for ytterligere 70 nye modeller som kom på markedet mellom 2008 – 2010.

NVSA-normen

Bilene er testet etter NVSA (New Vehicle Security Assessment), en britisk norm som svenskene "adobterte i 2008.

Normen stiller krav til bilenes konstruksjon og utstyr. Først gjør bilfabrikanten en egenvurdering, og deretter gjør forsikringsbransjen en etterkontroll. Og bilene oppnår en gradering etter hvor godt den fyller normens krav.

Listen viser at det er store forskjeller på hvor lett det er å stjele / gjøre innbrudd i de forskjellige bilmodellene.

Les også: Denne stjeles mest:


Best og verst

Best ut kommer Audi, Porsche, Renault, Saab og Seat. Dårligst er Citroën, Peugeot, Mazda, Subaru og Suzuki.

Men det finnes også store forskjeller hva bilen beskytter mot. Mange modeller er vanskelige å stjele, mens det er svært enkelt å gjøre innbrudd.

I følge Trafikförsäkringsföreningen minsker det totale antallet stjålne biler, men andelen som IKKE kommer til rette igjen øker.

Organisert kriminalitet

- Dette er nok et resultat av organisert kriminalitet. Det handler altså ikke om folk som stjeler bilen for ”joy-ride” og settes igjen i veikanten, men om eksport, omidentifisering og for salg av brukt-deler sier Leif Björklind hos svenske Larmtjänest.

NVSA-klassifiseringen kan føre til mer tyverisikre biler, noe som også vil redusere forsikringspremiene på sikt.

- Det er defor svært beklagelig at BMW, Mercedes, Kia og Honda ikke ønsker å vere med - spesielt med tanke på at enkelte av disse bilmerkene er blant de mest attraktive for innbrudd og tyveri, sier Anders Edvardsson som er ansvarlig for NVSA-normen i Sverige.

For å se hele listen hos Trafikförsäkringsföreningen klikk her:


Foto: Scanpix / Junge Heiko

reklame
Les også:
Dette kaller vi griseflaks
Dette kaller vi griseflaks

Luksus-Mercedesen forsvant sporløst før jul i fjor. Her er siste nytt om saken.

Norges nest "beste" biltyv
Norges nest "beste" biltyv

Bodø-mannen har sagt til politiet at han har stjålet nest flest biler her i landet.

Månedens mest uheldige bileier?
Månedens mest uheldige bileier?

I april ble han forfulgt av uhell. Sigmund håper mai blir bedre.

Eierne svindler med luksusbiler
Eierne svindler med luksusbiler

Desperate bileiere begår forsikringssvindel for å unnslippe gjeldsfella.

McLarens nye superbil
McLarens nye superbil

Blir rød Ferrari blir for kjedelig? Sjekk ut denne!

Her har DU lov til å kjøre!
Her har DU lov til å kjøre!

Verdens farligste racerbane ligge i Tyskland - og der kan du kjøre med din egen bil. Se video:

Bilen din bruker mye mer enn den skal
Bilen din bruker mye mer enn den skal

Toyota Prius er verstingen - bare èn bruker mindre enn oppgitt. Det viser norsk undersøkelse. Se tallene:

 
Comments powered by Disqus
 
Denne krasjen kommer uventet!
Årets Broom-bil 2011: Citroën DS5 - årets vakreste?
Lei av å måke snø? Sjekk denne!
VW Passat Alltrack 2012: Her er offroad-Passaten
Krasjet han superbilen med vilje?
Brooms hjulekalender: Gjett bilen - vinn premie
- Denne bilen gjør meg sint! Broom-rommet:
TEST: Mercedes ML 250 CDI
Seksbarnsfar vant superbil - krasjet den noen timer senere

Kalenderen fra Motorkalenderen

Lørdag 25. februar

10.00

Tirsdag 1. mai

06.00

Lørdag 5. mai

09.00

Fredag 25. mai

17.00

Torsdag 7. juni

17.30
reklame