Nye Porsche Cayenne - 90 prosent ferdig
Kamuflasjen forsvinner mer og mer. Nå ser vi for alvor hvordan neste Porsche Cayenne blir.
Nye Porsche Cayenne er helt i sluttfasen av testene og nå bryr ikke Porsche seg om å kamuflere den særlig mye lenger. Disse helt nye spionbildene viser det aller meste av bilen som straks er produksjonsklar.
Som vanlig når det gjelder Porsche er det ikke snakk om store endringer fra en generasjon til den andre. Men Cayenne blir absolutt ny - det er ingen fare for å ta feil av denne og forgjengeren.
Mer sporty
Først og fremst er designet blitt mye mindre klumpete. Bilen er blitt lengre, men sannsynligvis noe lavere. Porsche har gitt den et mykere og mer sporty preg, helt i tråd med det som er trenden blant de største SUV-ene.
Porsche med diesel: Les testen av Cayenne her:
Der det har skjedd minst, er i fronten. Og det er ikke overraskende. Det er her alle Porscher har den store familielikheten, noe vi også ser på den splitter nye supersedanen Panamera.
Lettere
Cayenne har også gjennomgått en stor forandring som ikke vises på bilder: Andre generasjon blir nemlig mye lettere enn den første. Det snakkes om en vektreduksjon på rundt 200 kilo.
På Porsche-jakt? Du finner alle modellene i Brooms nybilguide - klikk her:
Hvordan Porsche har klart dette er ikke kjent ennå. Men sannsynligvis har de forenklet 4x4-systemet en god del. Dagens Cayenne er en fullblods offroader, men veldig få av eierne har bruk for dette.
Kommer med hybrid
Lavere vekt gir både bedre prestasjoner og sannsynligvis også enda bedre kjøreegenskaper på vei. Dette er viktig for Porsche og et av områdene der dagens modell skiller seg mest fra konkurrentene.
Nye Cayenne skal dele flere motorer med Panamera. Helt på toppen finner vi 4,8-liters V8 med biturbo og 500 hk. Dagens V6-diesel som kommer fra VW blir sannsynligvis med videre i en litt modifisert utgave.
Og så er den store nyheten på dette området selvfølgelig at Cayenne kommer med hybrid-løsning. Her snakker vi 3-liters V6 på 333 hk, koblet med en el-motor.
318 km/t i Panamera. Les prøvekjøringen vår her:
Spionbilder av nye Porsche Cayenne Foto: Scoopy

| Publisert | 17.08.2009 08.55 |
| Oppdatert | 17.08.2009 10.36 |




