Nå er bensinen rekorddyr
Aldri har listeprisen vært høyere. Se bare på dette bildet:
I dag kan du komme til å få deg en overraskelse hvis du skal fylle tanken på bilen. Drivstoffet har nemlig gjort et nytt prishopp. Statoil har for eksempel satt opp den offisielle listeprisen sin på 95 oktan bensin til tidenes høyeste nivå.
14,83 kroner er den nye rekorden. Dermed er listeprisen fire øre høyere enn det som tidligere var det høyeste nivået. 14,79 kroner som var prisen i mai i fjor.
Over 15 kroner
Bildet over er tatt av TV 2s mann i Tromsø, Egil Pettersen. Det viser at rimeligste bensinalternativ på denne stasjonen nå har passert 15 kroner med god margin. 15,30 kroner er prisen for vanlig 95-oktan blyfri. Mens det dyreste alternativet er helt oppe i 15,89 kroner.
Statoil forklarer prisrekorden med langvarig høye priser på verdensmarkedet. Oljeprisen har vært høy gjennom hele vinteren. Det skyldes flere forhold, blant de viktigste er den anstrengte situasjonen i Iran og generelt kaldt vær i Europa.
LES OGSÅ: Påsto det var brannfarlig å ta bilde av bensinprisene
Varierer fra dag til dag
For oss nordmenn hjelper det naturligvis heller ikke at bensinavgiftene ved nyttår ble satt opp med ti øre.
Bensinprisene varierer mye rundt om i landet. Det skyldes blant annet transportkostnader, men også varierende grad av konkurranse. Prisene svinger også mye i løpet av uken. I linken under kan du lese når det som regel er billigst å fylle tanken.
Spare penger? Da fyller du på disse dagene:
PS: Den høyeste bensinprisen TV 2 har fått melding om så langt i dag er fra Statoils stasjon i Båtsfjord. 16,10 kroner for 95 oktan! Noen høyere? Skriv i kommentarfeltet under:

| Publisert | 08.02.2012 08.39 |
| Oppdatert | 08.02.2012 22.07 |





