Må trolig grave opp igjen fire år gammel motorvei
Tabbevei: Deler av nye riksvei 2 mellom Kløfta og Nybakk er ødelagt av setninger og telehiv. Foto: Roar Grønstad, Romerikes Blad / ANB

Må trolig grave opp igjen fire år gammel motorvei

Nye riksvei 2 har blitt en skandalevei - bilistene må betale.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Statens vegvesen må trolig grave opp igjen deler av nye riksvei 2 mellom Kløfta og Nybakk. Det skriver Glomdalen.

Byggingen av motorveien gikk ikke helt som planlagt. Bare fire år etter åpningen må Statens vegvesen krype til korset og utbedre store ujevnheter.

– Det er to faktorer som bidrar til ujevnheter i veien. Den ene er setninger på grunn av ulike grunnforhold, den andre er telehiv som følge av frost, sier Geir Jensen, prosjektleder for riksvei 2-utbyggingen.

Natt til tirsdag starter arbeidet med å jevne ut overflaten på deler av den nye motorveien mellom Kløfta og Nybakk. Ulike partier på til sammen to kilometer, som tilsvarer omkring 32.000 kvadratmeter vei, skal utbedres.

Bilistene må betale

Asfalten skal freses i begge retninger. Arbeidene vil foregå i én retning av gangen, slik at man kan holde den ene kjøreretningen åpen for trafikk.

Omkjøring vil bli via gamle riksvei 2. Veidekke AS har fått oppdraget med å pynte på tabbeveien, ekstrakostnadene er på omkring 750.000 kroner – inkludert ny veimerking.

Brukerne av veien må betale deler av ekstraregningen gjennom bompenger.

Del med Facebook-vennene dine

– Arbeidene som nå gjøres vil også bidra til å gi oss mer informasjon om forholdene. Vi skal i vinter foreta jevnhetsmålinger, forklarer prosjektlederen.

Dataene skal gi svar på hvilke ujevnheter som er skapt av setninger, og hvilke som er skapt av tele.

– På bakgrunn av disse opplysningene vil vi vurdere tiltak, sier Jensen.

– Pinlig og pinlig...

Statens vegvesen varsler imidlertid allerede nå at det til sommeren vil være aktuelt å grave opp igjen deler av riksvei 2. Prislappene er anslått til å bli mellom 500.000 og én million kroner.

Gravingen skjer inntil en av bruene for å finne svar på hvorfor det er blitt ujevnheter i tilknytning til flere av bruene på strekningen.

– Ganske pinlig for Statens vegvesen?

– Pinlig og pinlig. Jeg skulle ønske at vi slapp å gjøre dette, men når skaden først er skjedd ønsker vi å komme til bunns i saken.

– Dermed kan vi høste erfaring og unngå at det samme skjer når resten av riksvei 2 bygges ut, sier Geir Jensen til Glåmdalen.

Du kan lese mer om bil og trafikk på glomdalen.no - her:

LES OGSÅ: Dette er Norges dårligste veistrekning

reklame
Les også:
Frykter liv vil gå tapt
Frykter liv vil gå tapt

Motorveien er bare tre år gammel - men i farlig dårlig tilstand.

Denne køen ble for lang for vegvesenet
Denne køen ble for lang for vegvesenet

Kollektivfeltet laget E6 kaos. Nå gjør vegvesenet retrett.

Saltet ned bilen til Mette - i ni plussgrader
Saltet ned bilen til Mette - i ni plussgrader

Mange reagerte. - Det sprutet helt vanvittig, sier Mette.

Fraktet lastebil ... med lastebil!
Fraktet lastebil ... med lastebil!

- Det er helt sykt, mener kommunikasjonrågiver i NAF.

Mekaniker lagde 37 falske EU-godkjenninger
Mekaniker lagde 37 falske EU-godkjenninger

Vegvesenet: – Det er jo helt forferdelig!

Krisetunnel - stenges 300 ganger i året
Krisetunnel - stenges 300 ganger i året

Nesten ingen av stengningene er planlagt.

82-åring styrte etter lysene i tunneltaket
82-åring styrte etter lysene i tunneltaket

Krasjet på vei hjem fra øyenlegen- men nektet hardnakket skyld.

Må skrape bort en kilometer nylagt asfalt
Må skrape bort en kilometer nylagt asfalt

"Noen" glemte å måle høyden i tunnelen - nå er den for lav.

 
 
Denne krasjen kommer uventet!
Årets Broom-bil 2011: Citroën DS5 - årets vakreste?
Lei av å måke snø? Sjekk denne!
VW Passat Alltrack 2012: Her er offroad-Passaten
Krasjet han superbilen med vilje?
Brooms hjulekalender: Gjett bilen - vinn premie
- Denne bilen gjør meg sint! Broom-rommet:
TEST: Mercedes ML 250 CDI
Seksbarnsfar vant superbil - krasjet den noen timer senere

reklame