Lancia Stratos: Nå er legenden tilbake
Lancia Stratos - endelig tilbake!

Lancia Stratos: Nå er legenden tilbake

Og her snakker vi et skikkelig comeback!

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Neida – du tar ikke feil! Det er en Lancia Stratos du ser på bildet over.

Billegenden er på veien igjen – like lett gjenkjennelig som tidligere. Kort, bred, ekstremt kileformet og med den svært buede frontruten på plass.

Ryktene stemte

Ryktene har svirret i årevis om at det vil komme en ny Stratos, og i sommer fikk vi det endelig bekreftet, den var på vei. Og allerede nå – bare et halvt år etter – har de første kundene fått bilene sine.

Ved en høytidelig seremoni ved Pininfarinas hovedkvarter i Torino ble nøkler delt ut til lykkelige eiere.

Les test av: Lamborghini Murciélago, her:

Vippelyktene er borte og designet er litt cleenere - men det er ingen tvil. Dette er Stratos!
Vippelyktene er borte og designet er litt cleenere - men det er ingen tvil. Dette er Stratos!


Et stykke spesiell bilhistorie

Apropos Pininfarina - som står bak den nye versjonen av Stratos. Her er vi vitne til et lite stykke veldig spesiell bilhistorie. Stratos er jo opprinnelig en Bertone-skapning. Karosseriet ble designet av Marcello Gandini, sjefsdesigner hos nettopp Bertone. Det er derfor - i mitt hode - mildt sagt spesielt at det IKKE er Bertone som står bak den nye...

Men noe er i alle fall som før. Motoren kommer fortsatt fra Ferrari. F430 Scuderia denne gangen, mens den opprinnelige fikk sin motor fra Ferrari Dino, i tillegg til motorer fra Lancia Fluvia og Beta.

Motor og plattform fra Ferrari

Den nye Stratos deler ikke bare motor, men også plattform med Ferrari F430 Scuderia. Plattformen er innkortet for å få gi bilen de rette, særegne preposisjonene.

Til tross for at den nå ruller på veien, vil ikke Pininfarina avsløre bilens fullstendige spesifikasjoner ennå. Det eneste vi vet er at motoren yter 510 hk, resten får vi vite om to uker når bilen offisielt lanseres om to uker på Paul Ricard banen.

Les også: Mini-Ferrari til 50 000 kroner


Se så like de er, den nye i bakgrunnen og den gamle fra 1972 i forgrunnenSe så like de er, den nye i bakgrunnen og den gamle fra 1972 i forgrunnen

reklame
Les også:
Topp 5: De beste fra Bertone
Topp 5: De beste fra Bertone

Her får du Bertones 5 beste gjennom tidene!

Skifter navn til Lancia
Skifter navn til Lancia

Snart er det slutt for Chrysler i Europa.

Topp 6: Tidenes rareste bilnavn
Topp 6: Tidenes rareste bilnavn

Naken, Musa, og verdens lengste. Det er ikke måte på hvor mange rare navn man finner på biler!

Ny Fiat Uno:
Gjetter du hvem som gjør comeback?

Hint: Liten, kort navn og italiensk!

Jakten på Ferrari, Lamborghini og Maserati
Jakten på Ferrari, Lamborghini og Maserati

Superbil-jakten i Italia går ikke helt som vår mann håpet på...

Dette er Europas mest solgte bil
Dette er Europas mest solgte bil

Europeerne her andre bilvaner enn oss nordmenn.Vi tror du blir overrasket.

Favoritt i italiensk rød
Favoritt i italiensk rød

Motorsykkel fikk være motorsykkel da Jorun Ellingsen endelig fikk tak i en god, gammel og bitte liten Fiat 500 i fjor vår

 
 
Tesla Roadster Sport: Se hvilken superstjerne som har kjørt denne
Hjelp - vindusruten vil ikke ned
Mercedes 500 K: Fant bil til 70 millioner – hos høgger'n!
Mitsubishi Outlander 2012: Er dette den nye SUV-favoritten?
TEST: Opel Astra Sports Tourer 1,7 CDTi TEST: Opel Astra Sports Tourer 1,7 CDTI
Se politimannen som leker Michael Jackson
– Ingen får lov til å kjøpe denne bilen
Slik skulle det tsjekkiske vogntoget ta seg over Dovre!
Hjelp - vindusruten vil ikke ned

reklame