Kia Picanto: Billigbilen skuffer i krasjtest
Den eneste som ikke får toppscore i den siste testen. Se video av krasjen:
Kia Picanto har fått mye skryt i forkant av lanseringen og med svært gunstig prising er dette en modell som bør kunne bite fra seg i klassen av de aller minste bilene.
Her hjemme har den startpris på 119.900 kroner og er med det det en av Norges aller billigste biler. Godt kvalitetsrykte og hele syv års garanti er også gode grunner til at Kias minibil er attraktiv for mange.
Her hjemme er også stabilitetskontroll (gjerne kalt ESP) blant standardutstyret. Det er det imidlertid ikke i andre europeiske markeder, og det straffes Picanto nå for.
Viktig utstyr ikke standard
Picanto er nemlig en av ti biler som akkurat har blitt testet av det europeiske krasjtestinstituttet Euro NCAP. Ni av dem oppnår toppscore som er fem stjerner. Kiaen må nøye seg med fire. Det er også svakere enn flere av konkurrentene i samme klasse.
Det store ankepunktet mot bilen er at den ikke kommer med stabilitetskontroll som standardutstyr.
SE OGSÅ: Tidenes verste krasjtest
Kundene bør kunne forvente
I en pressemelding karakteriserer Euro NCAP dette som "overraskende". De peker på at stabilitetskontroll beviselig har mye å si for den passive sikkerheten og at dette har ført til lovgivning som gjør det påbudt som standardutstyr i alle personbiler som selges innenfor EU fra modellåret 2012.
- I 2011 bør kunder kunne forvente at så vesentlig sikkerhetsutstyr skal være endel av "pakken" - uavhengig av bilstørrelse og pris, sier Euro NCAPs Michiel van Ratingen.
Den norske ungdomsfavoritten slaktes i krasjtest - se hvilken bil her:
Ikke kjøp bil uten
Picanto scorer for øvrig høyt på både beskyttelse av voksne og barn, henholdsvis 86 og 83 prosent. På fotgjenger-beskyttelse er den imidlertid svak, bare 47 prosent. Her er det særlig panseret som kan gi betydelig skader.
Og under kategorien "sikkerhetsutstyr", må bilen nøye seg med en score på 43 prosent. At stabilitetskontroll ikke er standardutstyr, er svært negativt på dette punktet.
- Det kan kanskje virke brutalt, men samtidig: Når vi vet hvor viktig stabilitetskontroll er for å unngå ulykker, skjønner jeg godt at Euro NCAP velger å vektlegge dette så sterkt. Vi anbefaler ingen å kjøpe nybil uten dette. Derfor synes jeg det er gledelig at den norske importøren har valgt å gjøre dette som standardutstyr på alle Picantoer som selges i Norge. Det er en helt riktig prioritering, sier Brooms bilekspert Benny Christensen.
Klikk på videovinduet under for å se krasjtesten av Picanto:

| Publisert | 24.08.2011 13.00 |
| Oppdatert | 24.08.2011 13.00 |




