Spionbilder av Mercedes M-klasse

Her er den nye status-SUV-en fra Mercedes

Tatt på fersken - like utenfor Mercedes-hovedkvarteret. Se bildene:

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Den kommer ikke på markedet før mot slutten av 2011, men her er rykende ferske spionbiler som viser mye mer av neste Mercedes M-klasse enn det Mercedes selv setter pris på.

Bilen er kamuflert over det hele, men likevel får vi et godt inntrykk av hvordan den kommer til å se ut. Og ikke minst får vi bekreftet at neste M-klasse neppe blir større enn dagens modell, kanskje snarere tvert imot.

Lavere vekt

Overhengene både foran og bak er korte og akselavstanden ser tilnærmet lik ut. Dermed følger ikke M-klasse samme trend som gjelder for mange andre bilmodeller, at de blir større for hver generasjon.

Test av dagens M-klasse - klikk her:

Det er flere grunner til dette, men de to viktigste er at vekta må ned til neste generasjon. Dermed er det alt annet enn en fordel om bilen blir større.

Større firehjulstrekkere

Dessuten har Mercedes nå et svært omfattende modellutvalg, med blant annet to firehjulstrekkere som er enda større enn ML. Nå handler det om å holde plassen i modellrekka og dagens utgave er også stor nok for de aller fleste.

Mercedes R-klasse er en av de største bilene du kan kjøpe - les mer her:

Apropos vekt: Her har vi en liten revolusjon i vente de kommende årene og en av biltypene det er mest å hente på er SUV-ene. Det er derfor grunn til å vente at neste ML kan bli minst et par hundre kilo lettere. Det er selvfølgelig svært positivt for både forbruk og utslipp.

Skryt for designet

På design velger Mercedes en forsiktig videreføring. Dagens M-klasse har fått veldig mye skryt for designet og regnes som en av de mest vellykkede bilene i klassen. Derfor er det ingen grunn til å tukle for mye med dette.

Mercedes kommer til å rulle ut en rekke motoralternativer. Blant dem svært sparsommelige dieselmotorer og bilen kommer etter alt å dømme også i hybridversjon helt fra starten av.

BMW X5 er erkerivalen - les testen her:

Foto: Scoopy

reklame
Les også:
Spionbilder av Mercedes CLS AMG
Den lekreste Mercedesen blir ny

Den ser nesten ut som en Batmobile - men det er før kamuflasjen blir tatt av.

Mini Countryman er forsinket - igjen
Mini Countryman er forsinket - igjen

Den skulle vært vist i høst. Men hvor blir det egentlig av den?

Se Audi drite ut BMW- og Mercedes-eiere
Se Audi drite ut BMW- og Mercedes-eiere

Har du Lexus går du heller ikke fri... Se de legendariske video-klippene!

Kjøp denne før jul - spar 70 000,-
Kjøp denne før jul - spar 70 000,-

Nye avgifter betyr at enkelte biler blir mye dyrere. Som denne Mercedesen.

BMW 320 cab
Det smaker - og det koster

Skeptisk til cabriolet på høsten? Da skal du kjøpe med ståltak. BMW 320i cab er lekker helårsbil - men billig er den ikke.

 
 
TEST: Subaru XV 2.0 D 109 hk
Årets Bil 2012: Stem på din favoritt
Test deg selv: Kjenner du igjen bilene?
Dette er en billig måte å få stor familiebil på
Nettmøte: Spør om bil i dag
Lamborghini Aventador: Her dundrer superbilen rett ut i snøfonna
Avviser alle som er interessert i Saab
Citroën DS4 Racing: En ekte sinnatagg
Ny Audi A6 Allroad Quattro: Nå får du mer krefter for pengene

Kalenderen fra Motorkalenderen

reklame