Volkswagen Sharan: Hvorfor har denne bilen så dårlig rykte?
Illustrasjonsbilde: VW Sharan, 2004

Volkswagen Sharan: Hvorfor har denne bilen så dårlig rykte?

VW Sharan er en kjempepraktisk bil - men den kan være et skummelt kjøp.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Benny Christensen er Brooms bilekspert. I "Spør Benny"-seksjonen på broom.no svarer han på alt som har med bil å gjøre.

Her er et av spørsmålene fra siste nettmøte:

Hei Benny.

Vi har fått et veldig fristende tilbud som jeg likevel ikke vet om jeg skal slå til på. Svogeren min har en VW Sharan 2004-modell som han nå skal selge på grunn av at han har fått firmabil. Vi ”kjenner” bilen godt, har lånt den flere ganger og stadig kommet tilbake til at den egentlig er vår drømmebil, har tre unger i skolealder. Har i dag en Peugeot 406 stasjonsvogn som begynner å bli moden for utskifting.

Svoger har ikke hatt spesielt mye problemer med Sharanen, men etter hvert som jeg leser mer om den blir jeg veldig i tvil om jeg jeg kan tørre å kjøpe den. Vi får hyggelig pris og som sagt har det ikke vært mye tull med den. Hvorfor blir den egentlig regnet for å være så dårlig? Håper du hurtig svar da vi må bestemme oss snart.

Mvh Amund.

Benny svarer:

Hei Amund. Dette spørsmålet har nesten blitt en liten ”gjenganger” etter hvert. Det er mange som har lyst på denne bilen, men som er veldig i tvil om de skal ta sjansen. Jeg skjønner begge deler.

Sharan og søsknene Galaxy og Alhambra har veldig mange styrker. Det er en praktisk, stor og ganske komfortabel bil. Perfekt for småbarnsfamilier, selv om ting som seteløsningene nå begynner å bli litt gammeldags (på de fleste konkurrentene kan du nå felles baksetene flatt ned i gulvet, det kan du ikke på disse).

Men – det er altså et men. Kvaliteten har vært det store problemet gjennom hele levetiden. Det var spesielt ille i starten, men mange feilene var med gjennom hele livsløpet. Dessuten er kvaliteten helt klart ujevn. Jeg har hørt om eiere som har hatt omtrent null problemer – mens andre nesten ikke har fått kjørt bilen mellom alle verkstedturene.

Dette var et samarbeidsprosjekt mellom VW og Ford og bilen ble bygget i Portugal. Det er tydelig at det nok ikke var den beste oppskriften på å bygge bil¿

Men konkret til ditt tilfelle: Når du får bilen til en gunstig pris (jeg regner med at du har sjekket litt i markedet) og i tillegg kjenner forhistorien godt, behøver ikke dette være så dumt. De første bilene var verst - i 2004 hadde de begynt å få skikk på de.

Jeg vil anbefale en grundig test av bilen før du kjøper den. Og ha også en liten ”konto” i bakhånd til eventuelle reparasjoner, slik at ikke hele familieøkonomien knekker den dagen det oppstår noe som koster penger.

Bilen er jo tross alt sju år, det betyr at mye kan gå i stykker på den, nesten uansett hva slags bil du kjøper.

Lykke til!

Del med Facebook-vennene dine

Les også: Ikke alle gode ting er tre:

Stort arkiv

Alle spørsmål Benny svarer på, legger seg automatisk inn under de ulike bilmerkene her på broom.no.

Du kan også lese alle svarene på Spør Benny-seksjonen

Velkommen – og lykke til!

Har du innspill eller erfaringer – skriv inn i kommentarfeltet under:



reklame
Les også:
Flerbruksbil: Disse familiene er mest fornøyd med bilen sin
Flerbruksbil: Disse familiene er mest fornøyd med bilen sin

... og noen er ikke fornøyd i det hele tatt. Se oversikten:

- Bilen jeg ønsker meg finnes ikke
- Bilen jeg ønsker meg finnes ikke

Eller gjør den det? Les hva Brooms bilekspert svarer.

Citroën C4 Grand Picasso: Eierne skryter den opp i skyene
Citroën C4 Grand Picasso: Eierne skryter den opp i skyene

Smart flerbruksbil som kan være et kupp på bruktmarkedet.

VW Microbus Bulli: Dette blir en kul familiebil
VW Microbus Bulli: Dette blir en kul familiebil

VW skal endelig følge opp hippiebussen – med iPad som standardutstyr.

VW Passat 2011: Dette er sannsynligvis Norges mest solgte bil i 2011
VW Passat 2011: Dette er sannsynligvis Norges mest solgte bil i 2011

Spørsmålet er - er den ny nok?

- Hvorfor er flerbruksbilene så dårlige?
- Hvorfor er flerbruksbilene så dårlige?

Trebarnspappaen fortviler over familiebiler med mye feil.

Duger Mitsubishi ASX som familiebil?
Duger Mitsubishi ASX som familiebil?

 
 
Denne krasjen kommer uventet!
Årets Broom-bil 2011: Citroën DS5 - årets vakreste?
Lei av å måke snø? Sjekk denne!
VW Passat Alltrack 2012: Her er offroad-Passaten
Krasjet han superbilen med vilje?
Brooms hjulekalender: Gjett bilen - vinn premie
- Denne bilen gjør meg sint! Broom-rommet:
TEST: Mercedes ML 250 CDI
Seksbarnsfar vant superbil - krasjet den noen timer senere

reklame