Er dette din neste stasjonsvogn?
Her får du gedigen plass - til en hyggelig pris.
Dette er plassmesteren som slett ikke skal ruinere deg. Endelig kommer Skoda Superb som stasjonsvogn. Her går Skoda inn i en for dem helt ny bilklasse. Superb blir en av de største stasjonsvognene du kan kjøpe. Men prisene er likevel hyggelige.
Nøyaktig hvor stort bagasjerommet er, er fortsatt en godt bevart hemmelighet. Skoda kommer til å gjøre et stort poeng ut av dette når bilen første gang vises på bilutstillingen i Frankfurt tirsdag. Derfor har de ikke lekket ut dette ennå.
Større enn V70
Det som imidlertid er helt klart, er at Superb har ambisjoner om å matche de største stasjonsvognene på markedet. Det betyr at den skal være større enn både Ford Mondeo, VW Passat og Volvo V70.
Mondeo er manges favoritt i denne klassen - les testen her:
For å få til det, har Skoda sannsynligvis strammet inn litt på bakseteplassen i forhold til Superb sedan. Det er plassforholdene gedigne for de tre bak. Dermed kan bakseteryggen skyves en god del framover på stasjonsvognutgaven, uten at baksetet likevel er i nærheten av å bli trangt.
Kommer etter jul
Som vi ser at av disse første offisielle bildene, blir bagasjeromsgulvet helt flatt når du feller ned baksetet. Vi ser heller ikke bort fra at Skoda finner på noe smart med passasjersetet foran, slik at det er mulig å få seriøst lange gjenstander inn i bilen.
Skoda er kjent for kreative interiørløsninger og er flinke på praktiske finesser som folk virkelig har bruk for.
Les mer om alle Skoda-modellene - klikk her:
Når stasjonsvogna kommer til Norge over jul, vil det for alvor sette fart i Superb-salget. Vi nordmenn elsker stasjonsvogner og denne bør ha gode muligheter for å bli en av Norges mest solgte biler.
Også 4x4
Pristillegget i forholdt til sedan skal være på rundt 15 000 kroner. Det betyr at billigste Superb stasjonsvogn vil starte på rundt 315 000 kroner.
En annen svært spennende nyhet er at Superb stasjonsvogn også vil komme med firehjulstrekk. I starten sannsynligvis bare i kombinasjon med de største motorene.
Men vi tar neppe mye feil hvis vi tipper kombinasjonen 2,0 TDI og 4x4 er her om ikke altfor lenge. I såfall er det en bil som bør kunne ta innersvingen på svært mange konkurrenter.
Octavia får du i en tøff Scout-versjon - les testen her:
Skoda Superb er en av hele fire Skodaer på denne listen.

| Publisert | 14.09.2009 08.20 |
| Oppdatert | 14.09.2009 08.20 |




