Bilister er mest engestlig for hva barn kan finne på når de ferdes i trafikken.
Bilister er mest engestlig for hva barn kan finne på når de ferdes i trafikken. Foto: Terje Pedersen, ANB

Dette frykter bilførere mest

Det er verken fartskontroller eller isete veier som bekymrer bilførere mest.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Hva er du mest engstelig for ute i trafikken? Om du er lik gjennomsnittet, er det barn som leker og andre «myke» trafikanter, skriver siste.no/motor.

For hele 78 prosent av de 800 spurte i en Respons-undersøkelse gjort for TrygVesta sier at de er mest engstelig for barn som leker ved veiene.

– Det skjønner jeg veldig godt. Man må forvente det absolutt uventede av barn. De er impulsive og mangler forståelse for hvordan biler virker. De forventer at bilen kan stoppe opp momentant, sier Leif N. Olsen til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).

Voldsom nedgang

Han jobber til daglig i redaksjonen av Trafikkskolen og med læremidlene. Den tidligere administrerende direktøren i Autoriserte Trafikkskolers Landsforbund sier at det har skjedd store forandringer de siste 30 årene.

– I 1970 døde rundt 100 barn i trafikken, mens tallet nå er rundt 10. Og det er flere grunner til denne positive utviklingen. Det legges mer vekt på forholdet mellom trafikkgruppene i trafikkopplæringen, barn blir opplyst om trafikkfarer i barnehagene mens foreldrene også er flinke til advare om farlighetene, og ikke minst er mange veier lagt utenom områder hvor barn oppholder seg, sier Olsen.

Få ha bruskrekk

Bak lekende barn kommer fotgjengere som den nest største frykten for bilførere. 75 prosent er engstelig for de gående.

– Førere må alltid huske at det er bilen som er skadeforvolder uansett hva som skjer, og jeg er glad at så mange er ekstra oppmerksomme når de møter gående. Motorvognførere blir tross alt lært opp om trafikkens farer, og som kjent trenger man ikke noe kurs for å bli fotgjenger, sier Olsen.

Undersøkelsen viser også at frykten for å bli huket i en fartskontroll ikke er veldig stor, kun 31 prosent av de spurte frykter politiet. Det som de fleste er komfortabel med, er å kjøre over høye bruer. Kun seks prosent av bilistene har bruskrekk.

Hva frykter så Olsen mest?

– Er nok på linje med snittet her og er ekstra oppmerksom når det er mennesker langs veiene. Man vet aldri hva som kan skje, og det er gledelig at så mange andre også tenker det samme. (ANB)

Les flere saker på siste.no/motor

Fakta om undersøkelsen

Hvilke av følgende situasjoner er du vanligvis engstelig for når du kjører bil?

  • Barn som leker: 78 prosent
  • Ikke få øye på fotgjengere: 75 prosent
  • Råkjørere, aggressive bilister: 74 prosent
  • Å kollidere front mot front med møtende bil: 68 prosent
  • Å møte elg, hjort og andre større dyr: 66 prosent
  • Å kollidere med trailer: 66 prosent
  • Vannplaning på våt veibane: 64 prosent
  • Vogntog som kjører rett bak eller på siden: 59 prosent
  • Syklister i veibanen: 56 prosent
  • Glatt føre: 53 prosent
  • Å kjøre forbi vogntog: 49 prosent
  • Nullføre: 51 prosent
  • Å bli påkjørt bakfra av annen bil: 54 prosent
  • Å kollidere med motorsykkel: 55 prosent
  • Å punktere i stor fart: 51 prosent
  • At bilen foran skal miste last: 46 prosent
  • Tåke: 44 prosent
  • Å kjøre forbi bil med campingvogn: 33 prosent
  • Å bli tatt i fartskontroll: 31 prosent
  • Eldre bilister: 30 prosent
  • Å bli forbikjørt av biler i stor fart: 29 prosent
  • Å kjøre forbi bobiler: 26 prosent
  • Lange tunneler: 15 prosent
  • Kjøre over høye broer: 6 prosent
  • Ingen av delene: 3 prosent

reklame
Les også:
Slik går det når en nybil krasjer mot 1959-modell
Slik går det når en nybil krasjer mot 1959-modell

Det har skjedd mye med kollisjonssikkerhet de siste 50 årene. Se hva som skjer når disse to krasjer front-mot-front.

Pontiac Tempest LeMans Super Duty
Lagt ut til salg for 3000 kroner - solgt for 1,4 millioner!

Selgeren trodde han hadde et temmelig alminnelig bilvrak. Men observante kjøpere kjente den igjen - da tok auksjonen helt av.

Han skulle bare en snartur til baker'n...
Han skulle bare en snartur til baker'n...

Se når SUV-en braser inn vinduet - og stopper i kakedisken!

Her er 4 bruktbiler du kan gjøre et kupp på
Her er 4 bruktbiler du kan gjøre et kupp på

Nå kommer de ut på bruktmarkedet i stort antall. Og du kan gjøre et ekstra godt kjøp. Les hvilke modeller her:

 
Comments powered by Disqus
 
Årets Bil 2012: Stem på din favoritt
Test deg selv: Kjenner du igjen bilene?
Dette er en billig måte å få stor familiebil på
Nettmøte: Spør om bil i dag
Lamborghini Aventador: Her dundrer superbilen rett ut i snøfonna
Avviser alle som er interessert i Saab
Citroën DS4 Racing: En ekte sinnatagg
Ny Audi A6 Allroad Quattro: Nå får du mer krefter for pengene
Grilltrekk: Dette trikset er gammelt - og genialt

Kalenderen fra Motorkalenderen

reklame