Derfor vant Porsche Carrera GT
- Dette ble jevnt. Jevnere enn jeg hadde trodd, sier Tommy Rustad.
Mandag kveld fikk vi svaret: Porsche Carrera GT er raskere rundt Rudskogen enn Dodge Viper. I forkant gikk diskusjonene høyt her på broom.no - og avstemningen på siden vår viste at Porschen var favoritten. Slik ble tidene:
Porsche Carrera GT: 1 03 70
Dodge Viper: 1 04 22
Ble du overrasket, Tommy?
- Nei, ikke over at Carrera GT var raskest. Men jeg ble faktisk litt overrasket over at differansen ikke var større. I utgangspunktet hadde jeg ventet at Porscha skulle være mer overlegen, sier Tommy.
Hva var det som til slutt gjorde utslaget?
- Først og fremst vekta. Der har Carrera GT en fordel og den fikk ganske mye betydning. Dessuten er Carrera GT jevnt over en litt tightere bil. Det er kort vandring på pedalene, kort girskift, gjennomført super-presisjon i alle ledd. Kjappere respons, rett og slett. Det er snakk om små-små marginer, men i denne sammenhengen gir det utslag.
Hvor mye har utformingen av Rudskogen å si for resultatet?
- Det spiller selvfølgelig også inn. På en "raskere" racerbane med mer topphastighet, ville nok Viperen profilert mer på alle kreftene den har innabords. Sånn sett passer Ruskogen Carrera GT bedre.
Og hvis honoraret ditt for å gjøre denne jobben var at du fikk beholde en av bilene..?
- Da hadde jeg valgt Carrera GT! Der kommer Porsche-mannen i meg fram. Jeg hadde aldri kjørt Carrera GT før duellen vår og visste ikke helt hva som ventet meg. Porscha er racing-preget, men samtidig overraskende lettkjørt. Den oppfører seg heller ikke som en typisk Porsche. Faktisk er den mer lik en Ferrari enn en tradisjonell Porsche på kjøreegenskapene. Men når det er sagt, imponerte Viper meg også. Den koster tross alt noen millioner mindre og ga Porscha skikkelig kamp helt inn!

| Publisert | 19.05.2009 10.06 |
| Oppdatert | 19.05.2009 17.02 |




