Nå får du gratis turguide på hyttefjellet
Turistforeningen går nye veier for å trekke folk til sine fjellhytter.
Bli medlem i Sporty og få treningsprogram og vektdagbok
I år lanserer Bergen Turlag flere nye tilbud til deg som er fjellvandrer.
Her finner du turledere
Foreningen utplasserer egne turguider på noen av sine hytter, klare til å ta deg med på utflukter som passer dine ambisjoner og fysiske form.
Det nye turleder-konseptet vil bli prøvd ut i Hallingskeid og Åsedalen i påsken.
Bergen Turlag er en av 57 lokale medlemsforeningen i Den Norske Turistforening. Alle DNTs 240.000 medlemmer i Norge kan benytte seg av tilbudet.
Lyst å gå på tur allerede til helgen? Da arrangerer DNT sin årlige Kom-deg-ut-dag med arrangementer over hele landet.
HALLINGSKEID: Her får du gratis turleder. Foto: DNT/
LES OGSÅ: Dette trenger du i vintersekken
Til sommeren gjelder fjellguide-tilbudet Vending, Hadlaskard og Selhamar over en treukersperiode.
Turlaget har ingen booking for turene nevnt ovenfor, det er bare å møte opp.
På jakt etter treningsutstyr? Sjekk tilbudene i Sportybutikken!
– Du må selv ta deg inn til hytta. Der får du mulighet til å bli med den lokalkjente turlederen på dagsturer i området. Dette koster ingen ting, sier Are Mossefinn Sandvik, leder for aktivitetsavdelingen i Bergen Turlag.
Ikke-medlemmer kan også være med, men må betale litt mer.
Bergen Turlags hytter er ellers åpne for vanlig bruk hele året.
OVERNATTING OG GUIDE: Nå får du ikke bare overnatte under tak på DNTs hytter, du får også tilbud om gratis turguide i påsken og sommerferien. Foto: G-sport
LES OGSÅ: Vi løper i motbakker som aldri før
Bli sprek med Sporty – vinn proff pulsklokke
– Hvorfor lanserer dere et slikt tilbud?
– Mange gir tilbakemelding på at de ønsker en lokalkjent turleder som kan vise dem passende ruter. Kvelden før holder turlederen rådslagning, vurderer kapasiteten til gruppa og deres ønsker, sier Sandvik til TV 2 Sporty.
Turguidene er et supplement til de vanlige hyttevertene som DNT normalt har på sine hytter i toppsesongen.
RALLARVEGEN: Også i dette området tilbyr Bergen Turlag gratis turleder i høysesongen. Foto: DNT/
Ekspressturer
En annen nyhet er ekspressturer, der du maksimalt overnatter én natt i fjellheimen og fortsatt har halve helgen disponibel til andre gjøremål.
Tanken er at du kan reise på turm overnatter fra fredag til lørdag eller lørdag til søndag, og så tar en fin skitur før du reiser hjem igjen på ettermiddagen.
– Mange har lyst å dra på tur, men ikke bruke hele helgen. Noen av ekspressturene våre er med én overnatting, og noen er bare lørdagsturer, forteller Are Mossefinn Sandvik til TV 2 Sporty.
LES OGSÅ: Treningsprogrammet som får deg opp av sofaen
På jakt etter treningsutstyr? Sjekk tilbudene i Sportybutikken!
| Publisert | 03.02.2012 09.59 |
| Oppdatert | 03.02.2012 10.21 |


For flere sporty mattips »
