Northug reiste hjem fra Italia med magetrøbbel
– Det var i hvert fall ikke i henhold til planen, sier landslagssjef Vidar Løfshus.
Petter Northug jr. sliter med magetrøbbel en drøy uke før Vasaloppet. Skistjernen har de siste dagene ladet opp til Vasaloppet i fjellheimen i Italia. I dag reiste Mosvik-ekspressen hjem fra Val Senales. Magetrøbbel er grunnen til Northugs tidlige Italia-exit.
Skulle vært i Italia til 27. februar
Landslagssjef Vidar Løfshus bekrefter at Northug jr. er på vei hjem til Norge.
– Det stemmer. Jeg snakket med Trond Nystad i morges, og han har fått trøbbel med magen. Han er på vei hjem nå, sier Løfshus til tv2.no.
LES: Kalte Northug «en gris» – nå gir kommentatoren seg
LES: Northug skal ikke flytte fra Norge
Northug jr. har trent svært tøft i løpet av høydeoppholdet. Løfshus innrømmer at Northugs magetrøbbel kom på et svært ubeleilig tidspunkt.
– Det var i hvert fall ikke i henhold til planen. Det er aldri gunstig. Han skulle vært der i fire dager til. Det er ikke heldig, sier Løfshus.
Northug skal sjekkes av lege fredag.
Les også: Flere Vasaløphåp som sliter: Også Skofterud syk
Skal til doktor
Landslagstrener Trond Nystad forteller at Northug jr. har slitt med magen de siste dagene.
– Det er ikke noen krise, men det er greit å være føre var. Når du har vondt i magen, kan det være alt mulig. Han skal til doktor for å sjekke at alt er i orden, sier Nystad.
– Hva har dette å si for Vasaloppet?
– Det er altfor tidlig å si, sier Nystad.
Landslagstreneren har fått tilbakemeldinger på at Northug har trent godt i Italia.
– Han er selv veldig fornøyd, sier Nystad.
Vasaloppet avvikles søndag 4. mars. Northug jr. har hele tiden vært klar på at rennet er et av sesongens store mål.
| Publisert | 23.02.2012 13.49 |
| Oppdatert | 23.02.2012 22.02 |


