Pyreneene-jubileum i Touren neste år
Neste år er det 100 år siden Tour de France kjørte etapper i Pyreneene for første gang. Jubileet kommer til å bli feiret i Touren i 2010.
Se Tour de France 2010-presentasjonen direkte onsdag kl. 10.45
– Det er ingen hemmelighet at neste års Tour de France vil bli en markering av at det er 100 år siden fjellene i Pyreneene ble brukt i løpet, sier Tour-direktør Christian Prudhomme.
Han skal offentliggjøre Tour-traseen for 2010 på en pressekonferanse i Paris onsdag, men noe har lekket ut allerede.
– Jeg har forsøkt å lage en rute neste år som er balansert, ikke kjedelig og holder på spenning helt til slutt, legger han til.
Det som er kjent er at fire etapper og en hviledag kommer til å bli lagt til fjellmassivet som kalles Pyreneene på grensen mellom Frankrike og Spania. Det var i det samme området sykkellegenden Eddy Merckx sprengte feltet og vant sin første av totalt fem sammenlagtseirer i Touren i 1969.
Deretter kommer løperne til å bli sendt mot Champagne-distriktet, det blir en etappe i Jurafjellene, og så skal rytterne forsere Alpene.
Fra Alpene går turen mot Pyreneene, og det er ventet at Mark Cavendish nok kan klare å vinne noen etapper på vei mot de massive fjellformasjonene, men om han skal være med i kampen om den grønne poengtrøya kommer til å avhenge av om han klarer å henge med gjennom fire knallharde etapper i fjellmassivet på grensen mot Spania.
Det hersker liten tvil om at mange av neste års Tour-ryttere vil få det tøft i Pyreneene, men regjerende Tour-vinner Alberto Contador vil nok ikke klage. Han blir regnet for å være verdens beste bakkerytter, så for han vil neste års trasé passe glimrende.
Lance Armstrong som har vunnet Touren sju år tidligere, må vise bedre form i 2010 enn han viste i år hvis han skal klare å følge Contador over de høyeste og mest krevende toppene i Pyreneene, for det er der neste år Tour de France kommer til å bli avgjort. (©NTB)
TV 2 Sporten følger sykkel
| Publisert | 13.10.2009 12.43 |
| Oppdatert | 14.10.2009 11.58 |


