Lars Petter Nordhaug knuste konkurrentene på Mallorca
Sky-syklisten sikret seg sin første proffseier.
27-åringen deltar i en serie ritt kalt Mallorca Challenge. I tirsdagens Trofeo Deia var han med i det avgjørende bruddet.
Muligens inspirert av lagkamerat Mark Cavendish' seier i Tour of Qatar gikk Nordhaug ifølge biciciclismo.com solo med tre km igjen av det 151 km lange rittet og tok sin første seier som proffsyklist.
I bruddgruppen han parkerte var kjente navn, som Movistars Rui Costa, RadioShacks Tiago Machado og Jakob Fuglsang. Costa tok andreplassen, 26 sekunder bak Nordhaug.
- Lars Petter angrep i nest siste bakke og fikk med seg fire andre, før han igjen angrep i siste bakken og fikk gå alene, forteller Sky-trener Kurt Asle Arvesen til tv2.no.
- Jeg har ventet på en seier for dette laget i lang tid. Bobby Julich tok over jobben som min personlige trener i november og han har gjort en flott jobb. Jeg har mye selvtillit for øyeblikket og følte meg sterk i dag, sier Nordhaug til Team Skys hjemmesider.
Les også: Cavendish tok sin første seier i verdensmestertrøyen
- Det er viktig å vise at jeg kan vinne sykkelritt, sier Nordhaug til TV 2, som er litt bitter for at lagkamerat Mark Cavendish tok Skys første seier for året bare timer tidligere.
- Jeg fikk en melding fra Cavendish der han han skrev: Yes, jeg var først!
Etappen var preget av mange bakker, noe som passet klatresterke Nordhaug bra. Han satte inn angrepet sitt i den siste stigningen og holdt unna til mål. Team Skys hjemmeside sammenligner måten Nordhaug vant på med Edvald Boasson Hagens andre etappeseier i fjorårets Tour de France. Sergio Henao, også i Sky, tok tredjeplassen.
- Gutta på laget var klare på at de kunne gjøre noe i dag og det viser seg på resultatlisten. Det er utrolig artig for Lars Petter å få sin første skikkelige proffseier i et godt besatt felt. Det fikk briste eller bære for ham i dag og det er slike sjanser man må ta, sier Arvesen.
TV 2 Sporten følger sykkel
| Publisert | 07.02.2012 17.18 |
| Oppdatert | 07.02.2012 22.30 |


