- Min egen feil!
NYTT BRUDD: Kurt Asle Arvesen har brukket kragebeinet.

Kurt Asle Arvesen felt av veirefleks

Vårsesongen er spolert for Kurt Asle Arvesen i Team Sky. - En absurd skade, sier han selv.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Kurt Asle Arvesen, som blir 35 år tirsdag, falt før den offisielle starten på dagens etappe av Tour of Qatar og fikk brudd i kragebeinet. Det bekrefter sportsdirektør Scott Sunderland i Team Sky overfor TV 2 Sporten.

Les også: Edvald mistet ledertrøyen

Les Kurt Asles blogg: - Min egen feil!

- Absurd skade
Til Team Skys hjemmeside sier Arvesen at skaden skjedde på en «absurd» måte.

- Det var absurd siden det skjedde før rittet hadde startet på ordentlig. Vi holdt på å gjøre oss klar til å starte rittet da jeg lot en fyr passere meg. Men så ble det smalt og jeg mistet kontroll over sykkelen og krasjet, sier han.

I bloggen sin på tv2.no forklarer han hvordan han traff en veirefleks da han skulle slippe en lagkamerat frem.

- Min egen feil! skriver Arvesen.

- I det jeg reiser meg tror jeg det er en "film", skjønner at det er kragebeinet og det neste jeg husker er turen i sykebilen.

Bruddet i dag kom på motsatt side (høyre kragebein) enn det bruddet han fikk i Tour de France 2009. Arvesen håper han blir frisk like fort denne gangen. Han reiser til Norge og Molde tirsdag og skal til samme spesialist som behandlet ham i fjor. Da vil han sannsynligvis fjerne jernplaten fra forrige brudd i samme slengen.

- Jeg husker fremdeles hvordan man kommer seg tilbake etter en slik skade.

En slik skade vil sette en stopper for nordmannens innsats i de viktige vårklassikerne de kommende månedene. Han mister i hvert fall Tour of Oman (14-19. februar), Omloop Het Nieuwsblad (28. februar) , Kuurne-Brussel-Kuurne (1. mars) , Eroica - Montepaschi Strade Bianche (7. mars), Tirreno Adriatico (11-17. mars) og Milano-Sanremo (21. mars) .

- Ute i to måneder
- Han kan nok ikke konkurrere på to måneder. Heldigvis er det ikke den verste skaden for en syklist. Man kommer raskt i trening igjen, men det spøker for en del klassikere, sier TV 2 Sportens sykkelekspert Johan Kaggestad.

Storrittene Flandern rundt (4. april) og Paris-Roubaix (11. april) ser det også mørkt ut for. Dette er et slag for Team Sky, som har ambisjoner i vårklassikerne og hadde tenkt å bruke Arvesen som en viktig brikke.

- Men for Tour de France-deltagelsen har det ikke noe å si. Lance Armstrong fikk jo samme skade i mars i fjor og syklet Giro d'Italia i mai, påpeker Kaggestad.

Sykkelekspert Dag Otto Lauritzen er lei seg på Arvesens vegne.

- Det er synd også for Team Sky for de hadde trengt en så erfaren rytter som Kurt Asle i vårklassikerne. Jeg er uansett sikker på at han er hundre prosent tilbake og klar når vi kommer til Tour de France hvor han vil ha en sentral rolle i Team Sky. Uff, dette var leit, sier Dag Otto Lauritzen.

Team Sky vant lagtempoetappen i Tour of Qatar søndag. Edvald Boasson Hagen sykler med ledertrøyen på dagens etappe.

Arvesen fikk også brudd i kragebeinet 14. juli under Tour de France i fjor sommer og måtte bryte rittet. Han var tilbake på sykkelen i Oslo Grand Prix den 19. august.

Se hva som gikk galt i Tour de France 2009 her:

TV 2 Sporten følger sykkel

Les også:
Høyaktuell for Giroen
Skadd Kurt Asle Arvesen høyaktuell for Giro d'Italia

Kragebeinsbruddet gjør at Kurt Asle Arvesen må legge om rittprogrammet.

- Dette er en av de største nedturene mine
Kurt Asle Arvesen er ute av Tour de France

Kurt Asle Arvesen veltet og brakk kragebeinet.

Arvesen: - Edvald var den sterkeste
Arvesen: - Edvald var den sterkeste

- Dette var ordentlig gøy
Boasson Hagen tok ledertrøya i Tour of Qatar

Team Sky med kanonstart på lagtempoen – anført av tre nordmenn.

Arvesen gleder seg til sesongstarten
Arvesen gleder seg til sesongstarten

- Trodde det var en drøm
Arvesen trodde han hadde drømt

Men smertene var ikke til å ta feil av for Kurt Asle Arvesen, som nå reiser hjem til Norge.

Her går det galt for Edvald
Her går det galt for Edvald i Qatar

Edvald Boasson Hagen havnet helt i bakleksen i Tour of Qatar og mistet sammenlagtledelsen.

 
Siste nytt Video Mest lest
Sendeskjema Resultat Sumo Sport
reklame