Klatretrøye-vinner fra Touren i dopinggarnet
I DOPINGTRØBBEL: Franco Pellizotti, vinner av klatretrøyen i Tour de France 2009. Foto: PATRICK HERTZOG/AFP

Klatretrøye-vinner fra Touren i dopinggarnet

Franco Pellizotti og to andre syklister etterforskes for doping.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Franco Pellizotti (32) er ute av laget som skal representere Liquigas i Giro d'Italia, som starter i Amsterdam lørdag. Ifølge avisen La Gazzetta dello Sport er årsaken uregelmessigheter i blodprofilen i hans biologiske pass. Det er en sterk indikasjon på at italieneren har dopet seg.

Ute av Giroen
Franco Pellizotti imponerte med taktisk klok kjøring og tok klatretrøyen i Tour de France i fjor. Han imponerte også i fjorårets Giro d'Italia med en tredjeplass. Han ble senere nummer to fordi landsmannen Danilo di Luca ble tatt i doping. I høst deltok han i et veldedighetsritt med Thor Hushovd og Lance Armstrong i Oslo.

Det internasjonale sykkelforbundet (UCI) informerte rytteren for to måneder siden. Nå har de bedt Italias olympiske komite om å åpne sak mot den profilerte syklisten.

I Giroen blir nå tidligere dopingtatte Ivan Basso lagkaptein for Liquigas, mens Vicenzo Nibali erstatter Pellizotti.

TV 2 Sporten-fan på Facebook: «Idiot som ødelegger sporten!» (bli med her)

I en pressemelding mandag ettermiddag bekrefter UCI at Pellizotti er i dopingsøkelyset. I tillegg åpnes det sak mot spanske Jesus Rosendo Prado (28) fra laget Andalucía-Cajasur og mer kjente Tadej Valjavec (33) fra Slovenia, som tjener til livets opphold hos det franske laget Ag2r-La Mondiale. Sistnevnte er nå suspendert av laget sitt.

- Viser at de rydder opp
TV 2 Sportens sykkelekspert Johan Kaggestad velger å se positivt på dopingavsløringene.

- UCI har gjort et kjempearbeid med blodprofilene og tar over tusen prøver i året. Dette har gjort det vanskeligere å jukse. Det viser at sykkelsporten er en utholdenhetsidrett som virkelig forsøker å rydde opp, sier han.

At nettopp Pellizotti og Valjavec nå ser ut til å være avslørt overrasker ham ikke.

- Nei. Pellizotti er jo fryktelig ujevn og Valjavec er bare god en eller to ganger i året. Det er stort sett italienere og spanjoler som blir tatt i doping nå. Valjavec var amatør i Italia og har syklet for italienske lag.

TV 2 Sporten følger sykkel

Les også:
Tror dopingsak kan skyldes hemoroider
Tror dopingsak kan skyldes hemoroider

Kan dopingmistanken mot Jesús Rosendo Prado forklares med blødende hemoroider?

Toppsyklist gir sykdom skylden for dopinganklagene
Toppsyklist gir sykdom skylden for dopinganklagene

Tadej Valjavec hevder laglegen ikke rapporterte om sykdommen.

Disse rytterne starter Giroen
Disse rytterne starter Giroen

Sjekk hvilke ryttere som er tatt ut til Giro d'Italia.

Pellizotti digger Norge
Pellizotti digger Norge

Klatreesset gleder seg til å sykle Oslo Grand Prix med Lance Armstrong og Thor Hushovd.

Sikret seg klatretrøyen
Pellizotti sikret seg klatretrøyen

Ingen kan igjen italienerens forsprang.

 
Siste nytt Video Mest lest
Sendeskjema Resultat Sumo Sport
reklame