Carlsen kan bli bedre enn Kasparov
Det norske sjakktalentet fortsetter å imponere i Kina.
Magnus Carlsen (18) vant tirsdagens runde mot kinesiske Yue Wang i Grand Slam-turneringen. Han leder nå med to poeng før de to siste partiene.
I realiteten har han nå vunnet turneringen. Skulle største konkurrent Veselin Topalov og Carlsen ende likt, er Carlsen best i innbyrdes oppgjør, skriver dagbladet.no.
- Hvis han tar 1,5 poeng til i denne turneringen vil han bli den første 18-åringen i historien som oppnår over 2800 i rating. Selv ikke Garry Kasparov klarte det, sier Dag Danielsen, generalsekretær i Norges sjakkforbund til Dagbladet.no.
Og hvis du lurer på hvor stort det er å komme over 2800, så kan det sammenlignes med å løpe 100 meter på under 10 sekunder.
- Dette ser ut til å bli den største idrettsprestasjonen av en nordmann noensinne. Bakgrunnen for at jeg sier det er at sjakk er den idretten som har flest utøvere. At en 18-åring utklasser verdenseliten på denne måten savner sidestykke i norsk idrett, sier Danielsen til VG Nett.
| Publisert | 06.10.2009 15.07 |
| Oppdatert | 07.10.2009 09.16 |



