– Romøren er blitt prøvehopper for Sagen
Initiativtakeren for Anette Sagen som første hopper i nye Holmenkollen mener det er like greit at rollene har blitt byttet om.
Bjørn Einar Romøren snøt Anette Sagen for det første hoppet i den nye Holmenkollen. Tirsdag kveld satt mannen som har verdensrekorden for skihopp utfor bakken, etterfulgt av elleve andre hoppere fra Kollenhopp.
Olympisk mester Espen Bredesen mener man nå like godt kan drite i opplegget i kveld. Talsmann for Facebook-gruppa som ønsket Sagen som første hopper ser ikke like mørkt på det.
Frode Rustøy er talsmann for Facebook-kampanjen som ville ha Anette Sagen først utfor den nye Holmenkollen.
– Jeg klarer ikke å ta dem på alvor. Det er jo like interessant at rollene er
byttet om, og at Romøren er blitt prøvehopper for Sagen, sier Frode Rustøy
til TV 2 Nyhetskanalen.
Anette Sagen har flere ganger hoppet som prøvehopper i forkant av mennenes konkurranse i den legendariske bakken.
Kollen-brøl for Sagen
På Facebook-siden er folk sinte over Romørens hoppkupp. Mange skriver sympatierklæringer og støtter Anette Sagen.
Rustøy håper folk tar med seg engasjementet til kveldens innvielse av den nye bakken, og håper på et rungende Kollen-brøl til ære for Sagen.
– Symbolverdien er forsterket ytterligere. Folk er sjokkerte, men det er uten grunn. Det er jo Anette som innvier bakken, sier Rustøy.
Mente Sagen ikke burde innvie bakken
Kollenhopp-leder Roar Gaustad har tidligere uttalt til Aftenposten at han menter Bjørn Einar Romøren burde bli den første til å hoppe i nye Holmenkollen.
– Jeg har selvsagt ikke noe imot Anette Sagen verken som hopper eller menneske, men mener det blir feil hvis det er hun som skal innvie bakken, sa han i midten av februar.
Han mener det ville vært uforsvarlig om noen ikke testet bakken.
– Det ville være uansvarlig å la Anette Sagen sette utfor live på NRK uten at noen hadde testet bakken for henne. Det er viktig at Anette får riktig fart, slik at vi ikke sender henne ut på kulen, sier Gaustad til VG.
– Sagen er første offisielle
Sagen blir uansett den som gjør det første offisielle hoppet, mens Romøren har startnummer to.
– Uansett er Anette Sagen den første offisielle hopperen. Det er en gang sånn at når man åpner en tunnel eller en bro, er det ikke alltid ordføreren eller kongen som faktisk er først ute. Det blir ofte testet på forhånd, sier sportssjef for hopplandslaget Clas Brede Braathen.
| Publisert | 03.03.2010 10.44 |
| Oppdatert | 04.03.2010 08.37 |


