John Obi Mikel
John Obi Mikel Foto: Aas, Erlend/SCANPIX

Krever 170 mill. av Lyn

Chelsea saksøker osloklubben.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Se storkampene på TV - ring 02220
Se alle Premier League-kampene på Sumo

I dag ble Lyn AS forkynt en stevning (sivil sak) fra Chelsea Football Club Limited.

Det bekrefter Chelsea på sine hjemmesider.

Stevningen ble sendt via Oslo Tingrett.

Bakgrunnen for stevningen er Chelseas ønske om å oppheve det inngåtte forliket om overgangen for spilleren John Obi Mikel, og få tilbakebetalt 16 millioner pund.

Chelsea fremmer ifølge sin hjemmeside søksmålet fordi tidligere Lyn-direktør Morgan Andersen ble dømt for dokumentfalsk i Mikel-saken. Søksmålet retter seg ikke bare mot Lyn, men også mot Andersen.

Morgan Andersen ble i mars dømt til ett års betinget fengsel for dokumentfalsk og falsk anmelde av Mikels agent.

Chelsea vil ha tilbake pengene de betalte for John Obi Mikel. Lyn mottok cirka 4 millioner pund for spissen, og i tillegg punget londonklubben ut med cirka 12 millioner pund til Manchester United, som Lyn først gjorde en urettmessig avtale med.

Chelsea, Manchester United og Lyn gjorde tidligere et forlik der de ble enige om at partene ikke kan gå til søksmål mot hverandre i saken.

hjemmesidene til Chelsea heter det at:

- På tidspunktet for overgangen ble Chelsea, Lyn og Manchester United enige om at summene som ble betalt ville være et endelig forlik, og at ingen videre krav eller kommentarer ville bli fremmet. Chelsea har skriftlig informert Lyn for å klargjøre at siden overgangen var basert på en forfalskning, nå fastslått av domsstolen, er den tidligere avtalen ikke bindende.

Spillerflukt
Dersom Lyn taper saken vil det trolig bety slutten for Oslo-klubben, som allerede sliter tungt økonomisk.

Fra før av har flere spillere og ledere forsvunnet fra den kriserammede klubben.

Nylig kom en investorgruppe Lyn til unnsetning som tilførte klubben 12,5 millioner kroner.

Det er likevel ikke nok til å holde klubben i live hele neste sesong.

For å opprettholde dagens satsing gjennom neste sesong mangler Lyn åtte millioner kroner.

Lyn skriver i en pressemelding at de er optimistiske med tanke på å komme til en enighet med Chelsea.

Partene skal ha flere møter i dagene fremover.

Jusprofessor Alf Petter Høgberg ved Universitetet i Oslo sier til Nettavisen at han tror Chelsea har en god sak mot Lyn.

- Lyn har solgt noe de ikke har hatt rett til å selge, og på den basis har Chelsea en god sak, sier Høgberg til Nettavisen.

Ps.

Chelsea har lykkes med millionkrav tidligere. Da Adrian Mutu testet positivt for kokain ble kontrakten kansellert og Chelsea tilkjent 17 millioner euro i kompensasjon fra den rumenske spissen.

Vi oppdaterer fortløpende!

Morgan Andersen-saken

September 2004: Nigerianeren John Obi Mikel (17) undertegner en amatørkontrakt med Lyn. Ingen klubber kan kjøpe ham før han blir 18, men gjennom flere tvilsomme avtaler har Chelsea fått tak på talentet og plassert ham hos Lyn.

29. april 2005: Det blir kjent at Mikel har skrevet en fireårskontrakt med Manchester United. To uker senere, nå med agent John Shittu på plass, sier Mikel at han heller vil spille for Chelsea.

Mai/juni 2005: En proffkontrakt som skal være underskrevet 22. april 2005 – på Mikels 18-årsdag – dukker opp.

Denne kontrakten, som var en forutsetning for at Mikel kunne selges og Lyn tjene 50 millioner kroner, mener politiet at Morgan Andersen har forfalsket.

Påtalemyndigheten hevder en rekke uregelmessigheter ved kontraktteksten, signaturer, initialer og stempler.

25. november 2005: Morgan Andersen politianmeldes av Mikel og hans advokater for dokumentfalsk. Andersen svarer med lignende anmeldelse mot John Shittu.

I et forlik mellom Lyn, Manchester United og Chelsea sommeren 2006 skulle anmeldelsene trekkes, men politiet valgte likevel å gå videre med saken.

20. september 2007: Det tas ut tiltale mot Morgan Andersen for forfalskning av to kontrakter han har levert til NFF og falsk anmeldelse av John Shittu.

Morgan Andersen sykemeldes fra sin nye jobb som administrerende direktør i Fredrikstad.

20. februar ble rettssaken i Oslo tingrett avsluttet. Da hadde den vart i ni dager.

26. mars faller dommen i Oslo tingrett. Morgan Andersrsen kjennes skyldig etter tiltalen. Dømmes til betinget betinget fengsel i ett år.

Kilde: TV 2 Sporten/VG Nett

 
Comments powered by Disqus
Siste nytt Video Mest lest
Sendeskjema Resultat Sumo Sport
Tippekupongen
Lørdag
Søndag
Midtuken
 
Kryss
TV 2Folker.
 Kamp
H
U
B
H
U
B
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Slett
Bruk

(Scoringsvarsel koster kr 3,- per melding)
reklame