Kniksen-vinner tatt på sengen
Ronny Johnsen var en svært overrasket mann da han fikk Kniksens Hederspris.
Se storkampene på TV - ring 02220
Se alle Premier League-kampene på Sumo
Etter hele 21 år som fotballspiller, takket Ronny Johnsen (39) for seg i søndagens serieavslutning mot Brann.
Les også: Tok farvel med rumpa i været
Under onsdagens Fotballgalla fikk veteranen - som har 62 landskamper for Norge - en ekstra påskjønnelse på veien inn i fotballpensjonistenes rekker:
Kniksens Hederspris for 2008.
- Blant alle de kvalitetene han har, så fremheves hurtighet og spillerforståelse. Men også hans personlighet og forbilledlige holdninger overfor andre spillere og kolleger. Et forbilde for unge spillere, skrøt prisutdeler og leder av Norsk Toppfotball, Ernst Ravnaas.
- En spesiell uke
Hovedpersonen selv ble helt satt ut.
- Jeg ble virkelig tatt på senga. Det har vært en spesiell uke, og jeg spilte min siste kamp på søndag. Men når jeg står her oppe, så skjønner jeg at jeg holdt på en stund. Ser en del av de gamle Drillo-gutta blant publikum, smilte Johnsen i sin takketale.
- Det har vært en lang karrière, og jeg har fått med meg mye morsomt, både på landslaget og i utlandet. Jeg takker for meg på fotballbanen. Tusen hjertelig takk for meg, sa en tydelig rørt Johnsen.
Les også: Her
er årets tirader
Les også: Her
er årets Tippeliga-flopper
I tillegg til publikums hyllest i Drammens Teater, fikk Johnsen også videohilsener fra et par gamle kjente i Manchester.
- Du gjør ære på landet gitt
- Du er en verdig vinner, og har hatt en utrolig karrière. Det er kanskje
ikke mange som vet det, men du har spilt på alle plassene på landslaget -
med unntak av keeperplassen. Bare det er prisen verdig, skryter tidligere
Manchester United- og landslagskollega Ole Gunnar Solskjær.
Også United-manager Sir Alex Ferguson fulgte opp:
- Gratulerer med prisen. Det er virkelig fortjent. Du gjør stor ære på landet ditt. Jeg husker dine seks år her i Manchester United, en fantastisk periode for klubben vår. Du var en fantastisk spiller for oss, hyller skotten.
Se Ole Gunnar Solskjærs hylle sin gamle lagkamerat her (Artikkelen fortsetter under):
Se Sir Alex Ferguson hylle sin gamle elev her:
Vinnere av Kniksens Hederspris:
|
2008 |
Ronny Johnsen |
|
2007 |
Ole Gunnar Solskjær |
|
2006 |
Nils Arne Eggen |
|
2005 |
Stein Johnson |
|
2004 |
Henning Berg og Hege Riise |
|
2003 |
Per Ravn Omdal |
|
2002 |
Nils Arne Eggen |
|
2001 |
Bent Skammelsrud og Roar Strand |
|
2000 |
Jahn-Ivar «Mini» Jakobsen (Rosenborg) og kvinnelandslaget ved Gøril Kringen |
|
1999 |
Nils Johan Semb og Jostein Flo |
|
1998 |
Rune Pedersen |
|
1997 |
Rosenborg Ballklub ved Nils Arne Eggen |
|
1996 |
Erik Thorstvedt |
|
1995 |
Ola By Rise |
|
1994 |
Per Ravn Omdal (NFF) og Rune Bratseth (Rosenborg) |
|
1993 |
Kvinnelandslaget ved Heidi Støre og Even Pellerud |
|
1992 |
Egil Olsen og Per Egil Ahlsen |
|
1991 |
Terje Kojedal (HamKam) og Sverre Brandhaug (Rosenborg) |
|
1990 |
Ingen pris |
Hva er ditt beste minne fra Ronny Johnsens karrière? Si din mening og send veteranen en hilsen under!



