Brann mot 20 mill. i minus

Brann-konsernet har utarbeidet en prognose som forteller at det går mot et underskudd på 20 millioner kroner. Se hvor det svikter.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Se storkampene på TV - ring 02220
Se alle Premier League-kampene på Sumo

Brann gikk fire millioner kroner i minus i 2008. I 2009 var det budsjettert med et overskudd på to millioner kroner. I løpet av første halvdel i år ble det klart at Brann styrte mot et kraftig underskudd.

Brann-konsernet har utarbeidet en prognose som forteller at det går mot et underskudd på 20 millioner kroner i 2009, melder sportsklubben på sine nettsider.

De røde tallene skyldes inntektssvikt på mange områder, både i privat- og bedriftsmarkedet. Brann har i samme periode maktet å holde kostnadsbudsjettene sine.

Se pressekonferansen til Brann i opptak øverst i saken

– Det store underskuddet kan forklares ved at vi har budsjettert med langt høyere inntekter enn det vi makter å hente inn, sa daglig leder Bjørn Dahl til Brann.no.

- Vi hadde 35 millioner kroner i egenkapital før dette året, så et slikt resultat spiser en betydelig del av den totale egenkapitalen vi har i konsernet, sa Branns controller Terje Marthinsen.

Spillerstallverdien synker
Ifølge klubben svikter inntektene for billettsalg, butikkdrift og i bedriftsmarkedet. Brann forventer at økonomien bedrer seg neste år og at de forventer å drive med overskudd fra 2011.

Brann har i år solgt Azar Karadas og Armann Björnsson for til sammen rundt tre millioner kroner. Klubben har et tilskuersnitt på over 15 000 på sin hjemmekamper.

Investorer eier store deler av spillerstallen til Brann. Den bokførte verdien på den har derfor gått ned fra 37 millioner kroner ved utgangen av 2007 til 17 millioner i år.

Nå skal sparekniven svinges i hele organisasjonen. En treningsleir neste år kuttes, mens det ikke blir lønnsøkning for noen i klubben verken i år eller neste år. Supporterutikken i Bergen sentrum er lagt ned.

Tjener ikke på effekter
Branns controller Terje Marthinsen forklarte at sviktende drakt- og effektsalg er en faktor som har hatt stor innvirkning på budsjettunderskuddet.

- For å i det hele tatt å få redusert et stort varelager har vi solgt varer med betydelig prisreduksjon og rabatter. Dette var nødvendig for å holde omsetningen på det nivået vi ønsket, men selv om vi gjorde dette så har omsetningen vært mye lavere enn det vi hadde budsjettert med, sier Marthinsen.

Han vedgår at Brann ikke har hatt noen reell fortjeneste på effektsalg i 2009.

- Det gjør at de marginene vi hadde budsjettert med på effektsalget har blitt redusert til bortimot et nullnivå, sier Marthinsen.

Her er Branns dystre regnestykke:

RESULTATPROGNOSE 2009:

Inntektsavvik (mot budsjett):

Billetter: -2,4 millioner

Bedrift/media: -12,7 millioner

Butikk/effekter: -6,2 millioner

Reguleringsplan: -1,5 millioner

Utviklingsfond: -1,7 millioner

Total: -24,5 millioner

Kostnadsavvik (mot budsjett):

Lavere rentekostnader: 3,0 millioner

Øvrige avvik: -0,5 millioner

Total: -2,5 millioner

Total avvik mot budsjett: -22,0 millioner

Budsjett: 2 millioner

Årsprognose konsern: - 20 millioner

 
Comments powered by Disqus
Siste nytt Video Mest lest
Sendeskjema Resultat Sumo Sport
Tippekupongen
Lørdag
Søndag
Midtuken
 
Kryss
TV 2Folker.
 Kamp
H
U
B
H
U
B
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Slett
Bruk

(Scoringsvarsel koster kr 3,- per melding)
reklame