Årst inspirert av Giggs og Rushfeldt
Ole Martin Årst synes det er motiverende å se at veteranene fremdeles kan dominere i toppfotballen.
Se storkampene på TV - ring 02220
Se alle Premier League-kampene på Sumo
La Manga (TV 2 Sporten): Ole Martin Årst spilte for Tromsø fra 1995 til 1997 og fra 2003 til 2007.
Etter opphold i klubber som Songdal (lån), Anderlecht, AA Gent, Standard Liege og Start er han nå inne i sitt tredje opphold i moderklubben Tromsø.
Håper på mye spilletid
Spissen er blitt 37 år men mener han fremdeles har mye å bidra med på toppnivå.
- Jeg gleder meg veldig til denne sesongen og vil bidra til at laget gjør en godt sesong, sier Årst til TV 2 Sporten.
En annen veteran - Sigurd Rushfeldt - har lagt opp og forrige sesongs toppscorer Mos er forsvunnet til FC København.
Dermed kan det bli mye spilletid for Årst den kommende sesongen.
- Med Sigurd og Mos borte kan det bli det. Jeg er nok ikke en direkte erstatter for for eksempel Rushfeldt, vi er litt forskjellige spillertyper. Men jeg håper jeg kan bidra, sier spissen som kom til Tromsø fra Start foran årets sesong.
Kan du skape et vinnerlag? Spill TippeligaExpert!
Tippeligaen i altomfotball.no: Tabell | Terminliste | Statistikk
FORBILDE: Manchester Uniteds midtbaneveteran Ryan Giggs inspirerer Ole Martin Årst. Foto: Matthew Peters © Getty
Inspirert av Giggs
Årst innrømmer imidlertid at spillere som Sigurd Rushfeldt - og ikke minst Manchester Uniteds 38 år gamle midtbanespiller Ryan Giggs - har inspirert ham til å fortsette på toppnivå.
- Det er uten tvil motiverende å se at eldre spillere gjør det godt. Nå er jo også Frode Johnsen i Odd tilbake, og det sier meg jo at jeg ikke er unik selv om jeg 37 år og fremdeles holder det gående. Men det handler om å finne sin greie for å holde på lengst mulig. Ryan Giggs bruker jo yoga, og for min egen del er nøkkelen forberedelser, restitusjon og et godt kosthold, konstaterer Årst.
- Hvor lenge vil du fortsette på toppnivå?
- Det vet jeg ikke. De siste årene har jeg tatt år for år, så får vi se. Jeg prøver å nyte øyeblikkene og holde meg frisk - men foreløpig tenker jeg ikke på sesongen 2013, understreker Årst, som i løpet av sin karriere har fått med seg 22 landskamper for Norge.
Han legger imidlertid ikke skjul på at det i løpet av en lang sesong blir en del alternativ trening.
- Restitusjon er nøkkelen når du kommer opp i min alder. Og det sier seg jo selv at en 37-åring må trene annerledes enn en 19-åring, sier Årst.
Kan du skape et vinnerlag? Spill TippeligaExpert!
Tippeligaen i altomfotball.no: Tabell | Terminliste | Statistikk
IMPONERT: Ruben Yttergård Jenssen er imponert over Ole Martin Årst. Foto: Bertinussen, Rune Stoltz/Scanpix
Imponerer ungguttene
Årsts 14 år yngre lagkamerat Ruben Yttergård Jenssen er imponert over det veteranen har vist på trening under oppholdet på La Manga.
- Han kommer virkelig til å bidra denne sesongen. Årst har stått på og jobbet hardt på trening og ser ut til å være i virkelig godt slag. Han er i den samme formen han var i i 2005. Det er artig å se, sier Yttergård Jenssen til TV 2 Sporten.
Playmakeren tror Årst virkelig vil bite fra seg under årets Tippeliga-sesong.
- Klarer vi å utnytte Årst sine kvaliterer så tror jeg han blir veldig god, fastslår landslagsspilleren.
| Publisert | 05.02.2012 08.32 |
| Oppdatert | 05.02.2012 08.32 |


