Fifa sier nei til omkamp
Fifa avviser Irlands krav om å spille playoffkampen mot Frankrike på nytt.
Se storkampene på TV - ring 02220
Se alle Premier League-kampene på Sumo
VIDEO: Se Henry jukse Frankrike til VM i videovinduet øverst!
Det irske fotballforbundet (FAI) har sendt en offisiell henvendelse til Fifa der de krever at onsdagens oppgjør mellom Frankrike og Irland må spilles på nytt.
Les også: - I går meldte Thierry Henry seg ut av
fair play
Les også: Irene raser etter Frankrike-kampen
Les også: Henry jukset Frankrike til fotball-VM
Grunnen er at Thierry Henry handset i forkant av Frankrikes 1-1-scoring, som til slutt førte til at Irland mistet VM-billetten med 1-2-nederlag sammenlagt.
Henry har innrømmet at han handset, men hevder det ikke var med vilje.
Både irenes statsminister Brian Cowen, justisminister Dermot Ahern og den franske finansministeren Christine Lagarde mener at kampen bør spilles på nytt.
Men nå har Det internasjonale fotballforbund (Fifa) avvist irenes ønske om omkamp.
- Resultatet blir stående
I en pressemelding fredag gjør Fifa følgende klart overfor skuffede irer:
- Resultatet vil ikke bli endret, og kampen vil ikke bli spilt på nytt, heter det i meldingen fra Fifa, ifølge BBC Sports.
Det franske fotballforbundet (FFF) har tidligere gjort det klart overfor Fifa at de ikke ønsker at kampen skal spilles om igjen.
Irland håpet lenge på at Frankrike selv godtok kravet om omkamp – men Frankrikes fotballforbundet mener det er undøvendig.
- Som det er klart gjort rede for i reglene innen fotballen, så er de avgjørelsene en dommer gjør i løpet av en fotballkamp endelige, heter det i pressemeldingen fra Fifa.
BRUKTE HÅNDEN: Thierry Henry Foto: MICHEL EULER/AP
- Ville ført til kaos
En talsperson for Fifa utdyper hvorfor de har avvist Irlands krav om
omkamp.
- Om det hadde blitt omkamp, ville det ført til kaos innen fotballen. Dersom denne kampen skulle blitt spilt på nytt, så kunne vi risikert at hver kamp med omstridte avgjørelser i måtte gå til omkamp. Vi har regler som sier at de avgjørelsene som blir tatt av dommeren ute på banen, alltid skal bli stående, sier han.
| Publisert | 20.11.2009 12.02 |
| Oppdatert | 23.11.2009 07.16 |



