Supporteropprør i Leeds: – Klubben kommer til å dø hvis ikke noe skjer
I Leeds begynner lokalbefolkningen å vende byens stolthet ryggen. Nå vil supporterne redde fotballklubben før det er for sent.
Se storkampene på TV - ring 02220
Se alle Premier League-kampene på Sumo
Leeds (TV 2 Sporten): Det begynner å bli lenge siden Mesterliga-hymnen ble spilt over høytalerne på Elland Road. Semifinale i Europas gjeveste klubbturnering og topplasseringer i Premier League kostet mye. Altfor mye.
Men det som sørget for to nedrykk og nesten-død er et slag supporterne er ferdige med. Nå er stemningen blant klubbens trofaste tilhengere mer intens enn noen gang. Samtidig er kanskje følelsen av fortvilelse og frykt den sterkeste.
– Det er en klubb som muligens fra utsiden har sett ut til å være i god stand, sier Lee Hicken i Leeds Supporters Trust når tv2.no treffer ham midt i sentrum av byen.
– Grunnen er at folk har sammenliknet oss med situasjonen da vi kom under administrasjon, havnet i League One og kollapset. Mange mener nok det at vi ikke forsvant er en slags suksess. Blant supporterne har det imidlertid lenge vært en følelse av at det er mye som ikke stemmer.
Kamp mot klubben
Hans organisasjon har bestemt seg for at nok er nok. Nå står de klare til å gå til kamp mot eier Ken Bates og de andre som sitter med makten i Leeds.
– Klubben har ikke et forhold til fansen, og det samme gjelder for lokalpressen. Alt handler om penger, og i hvert eneste overgangsvindu mister vi våre beste spillere. Det er ikke bare én faktor som skaper misnøye, men det er sammensatte årsaker som bare blir verre for hvert år som går. Det har ikke blitt belyst godt i media fordi det ikke er like spektakulært som da vi var i ekstreme økonomiske problemer, men for oss er ikke dette noe nytt. Vi har fulgt utviklingen tett, og vi ser hva som skjer hver eneste uke.
Les også: Leeds-manageren fikk sparken
Det er flere årsaker til supporteropprøret som er på gang. Ken Bates har offentlig hudflettet fansen, og han har samtidig solgt bort lagets største profiler de siste sesongene. Den tidligere Chelsea-eieren har aldri erstattet dem med spillere av samme kaliber. I flere år har det vært svindyrt å se Leeds spille kamper. Et sesongkort på Elland Road er til sammenlikning over dobbelt så dyrt som det Stoke-supporterne må ut med på Britannia Stadium.
Ken Bates. Foto: TONY HARRIS/EPA
Tøffe tider
– Vi er en klubb som er vant med at folk liker oss. Det har alltid vært oss mot alle andre, men Ken Bates har fått fansen bort fra Leeds. Nå er det styret mot supporterne. De siste årene har han kalt oss idioter og mye annet nedsettende. Hvis vi bare ser på dette som ren business, så er det relativt dumt å rakke ned på alle kundene du har. Det er tøffe tider overalt, og vi ble fortalt vi måtte betale Premier League-priser i League One for å komme tilbake på toppnivå. Det gjorde vi da, og det gjør vi fortsatt. Likevel spilles det ikke Premier League-fotball her. Vi har betalt altfor mye i mange år, men han mener vi er utålmodige, sier Hicken.
Les også: Darren Bent ble nummer 21 i 100-målsklubben
– For øyeblikket føles det ut som at det meste er feil. Det virker som at det er viktigere å bygge ting rundt Elland Road enn et fotballag. En tredjedel har ikke fornyet sesongkortene, for mange er bekymret over at pengene de spytter inn ikke blir forvaltet riktig. Vi ligger på femteplass over de dyreste sesongkortene i landet. Det er ikke overraskende at folk ikke har lyst til å gå hit når fotballaget ikke er bra heller. I for lang tid har Leeds-supportere tiet om situasjonen. Vi har sett laget vårt blitt svakere for hvert år som går, sier redaktør for fanzinet Squareball, Dan Moylan, som ble kåret til det beste supporterbladet i engelsk fotball i fjor.
Demonstrasjoner
Leeds-fansen har allerede demonstrert, og allerede neste helg skal de marsjere i gatene igjen. De er ikke først ute i England til å gå ut mot eiere, men tidligere har supporterpress sjeldent ført til at de som sitter med makten har gitt etter.
– Det hjelper litt i Leeds, for Ken Bates har kommet med flere innrømmelser den siste tiden. Hvis vi fortsetter dette trykket, så kan det endre noe. Det er vanskelig å bli styrt av en mann som er så kontroversiell. Jeg ønsker at han selger til noen som har penger, og som er villig til å bruke penger. Vi er mer enn kunder som kommer hit på match annenhver uke. Han må ta ansvar for det som skjer i klubben. Det brukes for mye penger på ting som ikke har noe med fotball å gjøre.
LOJALE: Leeds har en lojal tilhengerskare. I Norge er det tusenvis av fans. Foto: TARIK TINAZAY/EPA
Moylan legger ikke skjul på sin misnøye mot Bates. Ikke bare for tidligere uttalelser og avgjørelser, men også framtidsplanene han har lagt i Yorkshire. Den 80 år gamle forretningsmannen ønsker blant annet å bygge et hotell rundt Elland Road – akkurat det samme som han i sin tid gjorde da han styrte Chelsea. Squareball-redaktøren rister på hodet når han i en bitende februarkulde peker ut og forklarer Bates’ mål med hjemmearenaen.
– Det viktigste er at dagens eiere invester riktig, for det er heller tvilsomt om vi trenger et hotell før vi satser på å spille Premier League-fotball, sier han med et skjevt smil.
Bates-misnøyen
Rett etter at overgangsvinduet stengte i januar, valgte Leeds å sparke manager Simon Grayson. I løpet av 37 måneder som sjef på Elland Road, hentet han utrolige 33 spillere på lån. Uten midler til å hente inn nye fjes på permanent basis, sier det seg selv at det er vanskelig å bygge et fotballag på lang sikt. Kort tid før Grayson ble oppsagt, uttalte styret at de hadde full tid tillit til ham. Dette er ifølge Hicken bare én av mange Ken Bates-løgner.
– Sparkingen kom ikke som et sjokk, for forsvaret har vært svakt i flere år. Vi vet at Ken Bates har en historie for å kvitte seg med managere. Det skjedde dagen etter Deadline Day og da fristen for å fornye sesongkort gikk ut. Det er alt annet enn tilfeldigheter, det er nøye kalkulert. Det føles som at de lurer oss med vilje. De sa at vi skulle forsterke stallen i transfervinduet og at manageren hadde styrets fulle støtte. Samtidig var de veldig opptatt av at alle skulle fornye sesongkortene. Fasiten er at vi sparket manageren og solgte vår beste spiller, sier Hicken, og sikter til salget av kaptein Jonathan Howson til Norwich.
FIKK SPARKEN: Simon Grayson. Foto: AKIRA SUEMORI/AP
– De har altså en frist på fornyelse av sesongkort rett etter jul, og over et halvt år til neste sesong starter. Vi har plass til 40.000 her, men det var halvfullt i forrige uke. Så fort klubben har staket ut en ny kurs, vil supporterne komme tilbake, sier Moylan.
Holder med rivalene
Som en av Englands største byer ligger i utgangspunktet alt til rette for fotballsuksess i Leeds. Men storhetstiden fra gamle dager er ikke noe dagens barn og unge bryr seg nevneverdig om. Klubben var lenge beryktet både på og utenfor banen. Reiser man til fotballgale steder som Liverpool og Newcastle, vil man umiddelbart se at mange går i lagets farger også på en vanlig hverdag.
Leeds United har alltid hatt en solid forankring og vært et fyrtårn, men tar man en tur til byen i dag, er det slående hvor få som beveger seg i gatene med supportereffekter.
– Du ser stadig sjeldnere at barn går rundt i byen med Leeds-drakter. Foreldrene har ikke råd til å ta ungene med på kamp, og nå går de med Chelsea- og Manchester United-drakter. Det er lag som alle kan se på TV. Ken Bates har utestengt de lokale radiostasjonene til å dekke kampene, og derfor er det også umulig å få med seg noe der også. Da jeg vokste opp, og i perioder ikke hadde råd til å kjøpe billetter, så hadde jeg i det minste radioen. Det er ingen link mellom klubben, byen og den neste generasjonen med supportere.
TV 2 SUMO: Norske Leeds-supportere hyllet Gary Speed
Lee Hicken vokste opp med et sterkt hat til erkerival Manchester United. For ham er det smertefullt å se at folk født og oppvokst i Leeds går i rødt.
– Hvis det var en gutt i gaten da jeg var liten som hadde på seg Manchester United-drakt, ville han ha vært død. Vi hadde jaget ham. Faktisk, ingen hadde vært dumme nok til å bevege seg her i deres farger. Men det har også en naturlig forklaring, for det er umulig å kjøpe Leeds-drakter andre steder enn på Elland Road – og det er et stykke utenfor byen. I sportsbutikkene i byen selges det heller Liverpool- og Manchester United-drakter. De kan ikke se på kampene, de kan ikke høre på kampene og de kan ikke kjøpe drakten til klubben.
Noe må skje
Leeds-supporterne føler de er nødt til å ta grep før for mange i byen får et likegyldig forhold til klubben.
– Vi mener at alt ved klubben må endres, og det handler i bunn og grunn ikke om hvem som er manager og eier. Kampanjen vi har lansert er hva som bør skje framover, og en av de høyeste prioriteringene er at fotballaget skal bli det viktigste framfor å bygge et hotell på Elland Road. Poenget er ikke om det er med et nytt eller det nåværende regimet, men snarere at hvert eneste aspekt ved klubben må endres. Det handler om alt fra måten fans og media blir behandlet til hvordan vi fremstår utad. Skjer det ikke noe nå, kommer vi til å miste mange. Og klubben vil tilslutt dø om vi ikke gjør noe, spår Hicken.
Verste perioden noensinne
For Dan Moylan føles det verre å være Leeds-supporter nå enn da de ble satt under administrasjon i 2007.
– Følelsene er enda sterkere nå. Den gangen hadde vi det minste noe å være sinte over, men nå har vi bare stoppet opp.
Les også: Kong Henry av Arsenal senket Leeds
– Selv om vi ikke er er i League One nå, føler jeg meg betydelig dårligere som supporter. Det skal ikke være slik. Klubben har aldri vært så upopulær i lokalmiljøet som nå. Den får meg aldri til å føle meg bra lenger. Alt som kommer er dårlige nyheter, sier Hicken.
Lee Hicken (t.v.) og Dan Moyland frykter for Leeds-fremtiden.
Premier League-drømmen
Perioden etter nedrykket fra Premier League 2004 har nesten vært et evigvarende mareritt. Supporterprofilene mener Leeds er en for stor klubb til ikke å være med i verdens største liga.
– Det er der vi skal være. Men jo mer tid vi tilbringer i Championship, jo mer må Ken Bates ta ansvar for at vi ligger der vi ligger, sier Moylan.
– Du savner det kicket du får av å være i Premier League. De dikter opp at det virkelig er rivalisering mellom oss og Huddersfield, men det er Manchester United og Arsenal vi skal møte. Vi vil ikke spille mot lag som tar med seg 30 bortefans når de kommer på besøk. Som klubb og antall fans bør vi kjempe med de største i England. Vi har hatt noen fryktelig år, og det har generelt ikke vært spesielt hyggelig å følge Leeds. Det handler om billettpriser og folkene som styrer – ikke bare det som skjer ute på banen. Mange har sluttet å gå, men det er også en del av oss som vil gjøre noe med det. Og vi må gjøre noe nå, avslutter Hicken.
| Publisert | 05.02.2012 10.00 |
| Oppdatert | 05.02.2012 10.00 |

