Se storkampene på TV - ring 02220
Se alle Premier League-kampene på Sumo
Aston Villa - Manchester City 0-1
Etter Manchester Uniteds seier over Liverpool lørdag måtte byrival City ha poeng borte mot Aston Villa for å gjeninnta tabellteten. Og takket være Joleon Lescotts matchvinnerscoring i det 61. minutt sikret City seg alle tre poengene.
Oppgjøret på Villa Park ble aldri noen stor forestilling, men alt i alt var det en meget fortjent seier til gjestene mot et hjemmelag som i store deler av kampen opptrådte svært tamt.
Videosammendrag ser du øverst!
City med den første sjansen
Kampens første sjanse falt til bortelaget allerede etter to minutter. David Silva headet til Sergio Agüero, som fikk vendt opp og banket til. Uheldigvis for bortelaget traff argentinerens avslutningsforsøk midt på Villa-keeper Shay Given.
Etter 17 minutter kom hjemmelagets eneste reelle mulighet i omgangen, da Richard Dunne kom til heading på et frispark fra Stilijan Petrov, men uten å få den store kraften bak ble midtstopperens forsøk aldri farlig for Joe Hart i City-buret.
Like etter forsøkte David Silva seg for City, men spanjolens avslutning med venstrefoten var også for svak til å skremme motstanders keeper.
Bortelaget festet overtaket - stolpeskudd fra Johnson
Etter 25 minutter var City på ferde igjen. David Silva fant James Milner, men engelskmannen mislyktes i mottaket.
Minuttet etter kom omgangens beste mulighet. Adam Johnson skar inn fra høyre, som så mange ganger før, og fikk løsnet skudd. Kantspilleren traff meget godt, men heldigvis for hjemmelaget ikke bedre enn at stolpen var det eneste som ble truffet ved den anledningen.
Etter snaue halvtimen var det Sergio Agüero sin tur til å forsøke seg. Nok en stod Silva for den forløsende pasningen. Agüero dro seg først flott fri fra oppasserne sine, men skuddet stod ikke i stil med forarbeidet og havnet langt over og utenfor.
Fire minutter senere fikk Agüero sjansen på ny, da Adam Johnson tok seg rundt på høyrekanten. Nok en gang var avslutningen for dårlig, og denne gang var den så løs at Villa-forsvaret fikk avverget faren uten store vanskeligheter. Med det gikk lagene til pause på stillingen 0-0.
Halvsjanser i 2. omgang
To minutter ut i andre omgang kom City til nok en mulighet, da kaptein Vincent Kompany gikk til værs på et hjørnespark fra James Milner. Headingen var god, men Alan Hutton reagerte raskest og fikk avverget før Shay Given måtte til pers.
Minuttet etter viste hjemmelaget for første gang et lite tegn til til engasjement og trøkk, da Stilijan Petrov satte fart på og forsøkte seg med et innlegg fra høyresiden. Ballen spratt i nettveggen og ut til hjørnespark for vertene, men på den påfølgende corneren var hjemmelaget tilbake til gamle synder og stod og så på at City-forsvaret avverget uten vanskeligheter.
Etter snaue timen spilt var det høyreback Pablo Zabaleta som forsøkte seg for City, men hans skudd fra distanse traff akkurat der hvor Shay Given stod, og det ble en komfortabel redning for iren. To minutter senere forsøkte backkollega Aleksandar Kolarov seg, men også hans skudd var ufarlig ettersom det gikk et godt stykke til side for mål.
Lescott med ledermålet
Etter 61 minutter kom kampens første gule kort, da Stilijan Petrov havnet i dommerens bok etter en takling på David Silva. Selve frisparket fikk James Collins klarert til hjørnespark, men på den påfølgende corneren tok City ledelsen ved Joleon Lescott.
James Milner slo hjørnesparket, og på bakerste stolpe vant Gareth Barry duellen med Villa-forsvaret. De to tidligere Villa-spillernes innsats gjorde at midtstopper Lescott stod helt fritt til å banke ballen i mål fra fire meter, til en meget fortjent ledelse for bortelaget. Dette var for øvrig Lescotts 20. Premier League-mål i karrieren.
MILNER MOT GAMLEKLUBBEN: James Milner var en av flere som møtte gamleklubben i oppgjøret på Villa Park søndag. Her i duell med Villa-kaptein Stilijan Petrov.
Foto: GLYN KIRK/Afp
Like etter var bortelaget nære ved å doble ledelsen, da Adam Johnson fant Silva i feltet. Spanjolens flikk var ikke hard nok, og Shay Given fikk kontroll på ballen.
Flere bytter enn sjanser
Etter 68 minutter kom kampens første bytte, da Charles N'Zogbia erstattet Emile Heskey for hjemmelaget. Ti minutter senere byttet hjemmelaget igjen, da tidligere City-spiller Stephen Ireland kom innpå for Marc Albrighton. Byttene skapte noe mer tempo for hjemmelaget, men de store sjansene uteble.
Etter 84 minutter kom også Citys første bytte, da Samir Nasri erstattet Adam Johnson.
Store utligningssjanser i sluttminuttene
Tre minutter før slutt kom hjemmelaget til sin største sjanse for kvelden. Et hjørnespark fra kaptein Petrov ble møtt perfekt av Carlos Cuéllars pannebrask, men helt upresset stanget forsvarsspilleren ballen over.
City-manager Mancini satte innpå både Edin Dzeko og Micah Richards for å forsvare de defensive dødballen i sluttminuttene, men akkurat i det klokken bikket 90 minutter fikk hjemmelaget nok en stor sjanse etter corner. Darren Bent fikk avsluttet halvveis liggende fra fem meter, men Joe Hart reagerte raskere enn noen og fikk avverget med en strålende reaksjonsredning.
I sluttsekundene fikk Richard Dunne seg en smell i skulderen, og spillet ble stoppet i tre minutter før det kunne gjenoppta. Seks minutter på overtid kunne Joe Hart rotet bort seieren, men da det så ut som om han skulle glippe ballen i duell med Robbie Keane fikk den engelske landslagskeeperen såvidt reddet seg inn i siste sekund.
I stedet holdt Hart nullen for ellevte gang denne sesongen, noe som er mest av samtlige keepere i Premier League, og dermed endte det med 1-0-seier for Roberto Mancinis mannskap.
Hjemmeproblemene fortsatte for Villa
Med dette tapet spilte Aston Villa sin sjuende hjemmekamp på rad i Premier League uten seier, en negativ rekke klubben ikke har gjort maken til siden 1985/86-sesongen.
Dette var for øvrig Villas femte søndagskamp denne sesongen. Ingen av de fem har endt med seier for Alex McLeishs mannskap.
Aston Villa startet med følgende lag:
Shay Given - Alan Hutton, Richard Dunne, James Collins, Carlos Cuéllar- Marc Albrighton, Gary Gardner, Stilijan Petrov - Robbie Keane, Emile Heskey, Darren Bent
Manchester City hadde følgende elleve fra start:
Joe Hart - Pablo Zabaleta, Vincent Kompany, Joleon Lescott, Aleksandar Kolarov - Nigel De Jong, Gareth Barry - Adam Johnson, David Silva, James Milner - Sergio Agüero
