Premier League:

Dobbel Rooney senket Liverpool

Wayne Rooneys to mål rett etter pause sikret United seieren på hjemmebane.

Se storkampene på TV - ring 02220
Se alle Premier League-kampene på Sumo

Manchester United-Liverpool 2-1

Manchester United sikret seg en viktig trepoenger på lørdag da de slo Liverpool 2-1 på hjemmebane.

Se sammendrag av kampen i videovinduet over!

Selv om Liverpool fikk en sen redusering følte United-manageren at laget hans var klart best.

– Det var aldri jevnt, sa Alex Ferguson etter kampen.

Han syntes likevel det var nervepirrende da Liverpool fikk reduseringen sin.

TV 2 PLAY: Se intervju med Alex Ferguson etter kampen

To kjappe mål fra Wayne Rooney rett etter pause var nok for hjemmelaget. Luis Suàrez reduserte ti minutter før slutt, men Liverpool klarte aldri å ta igjen ledelsen.

– Jeg føler jeg har spilt bra mot Liverpool tidligere, men har ikke scoret så mange mål. Det var alltid en stor drøm for meg å score mot Liverpool, sa Wayne Rooney etter kampen.

TV 2 PLAY: Se intervju med Wayne Rooney etter kampen

Med de to målene i dag har nå notert seg for fire fulltreffere mot erkerivalen.

Den store snakkisen
Det alle snakket om etter kampen var likevel det som skjedde rett før kampstart.

Luis Suàrez møtte Patrice Evra for første gang siden kampen da Suàrez angivelig skal ha kommet med rasistiske uttalelser til United-backen.

Det var knyttet mye spenning til om spillerne ville ta hverandre i hånden før kampen.

Les også: Evra grep tak i Suarez da han nektet å håndhilse

Da Suàrez møtte Evra under hilserunden valgte han å gå rett forbi. Dette provoserte tydeligvis Evra som tydelig irritert grep tak i armen til Suàrez. Noen håndhilsing ble det altså ikke, men stemningen var satt for kampen.

Røff start
Temperaturen var høy på Old Trafford rett fra start. Etter bare halvminuttet spilt gikk Patrice Evra hardt inn i en takling som var ment å treffe Suàrez. Det endte vel å merke med at han sendte lagkamerat Rio Ferdinand hodestups i bakken. Midtstopperen ble liggende og måtte ut av banen en liten tur før han fikk komme inn igjen.

Kan du skape et vinnerlag? Spill Premier League-manager

Luis Enrique virket også å være noe overtent. Etter fem minutter la han Antonio Valencia i bakken på Uniteds høyreside, rett utenfor egen sekstenmeter. Frisparket ble slått hardt inn i feltet fra Ryan Giggs, men Glen Johnson fikk klarert ballen ut til corner.

Så var det Liverpools tur. Glen Johnson skar inn fra høyresiden og prøvde å skru ballen inn i lengste hjørne. Høyrebacken manglet dessverre for Liverpool noe på presisjonen og ballen strøk stolpen til side for de Gea i United-buret.

United styrte
Det roet seg litt etter en åpen start. Manchester United lå høyt og styrte banespillet, men skapte ikke de store sjansene. Et par avslutningsforsøk hadde det vært, både fra United og Liverpool, men ingenting som skapte problemer for de respektive keeperne.

Les også: Derfor er Manchester United-Liverpool så stort

Etter 18 minutter fikk Rafael sjansen på høyresiden. Backen fikk ballen fra Valencia inne i boksen og kom til en brukbar mulighet. Danny Welbeck var nære på å få en styring på ballen, men Reina lot seg ikke forstyrre og hadde få problemer med å redde forsøket.

Begge lag var aggressive og publikum ble servert flere saftige taklinger. Etter halvtimen hadde man vel å merke til gode å se noen bli straffet med kort. Temperaturen var som vanlig høy mellom de to rivalene.

Scholes med kjempesjanse
Manchester United serverte vakkert angrepsspill rett etter halvtimen. Klikk-klakk fremfor sekstenmeteren før Ryan Giggs fikk ballen på kanten. Han løftet den inn i feltet og der sto Paul Scholes helt alene. Rødtoppen fikk kampens desidert største sjanse til da, men fra fem meter satte han ballen midt på Pepe Reina.

Fire minutter senere raget Evra høyest på et innlegg fra høyre. Venstrebacken stupte inn i duellen, men ballen gikk godt over målet til Liverpool.

Wayne Rooney og Danny Welbeck fant hverandre virkelig i denne kampen. Etter veggspill kom Welbeck seg fri på femten meter. Spissen var vel å merke ute av balanse og klarte ikke å styre avslutningen på mål.

Stuart Downing ble første mann i dommerens bok. Rett før pause var han alt for sent inne i en takling på Rafael og ble belønnet med gult kort.

På overtid i førsteomgang var Suarez på vei alene mot de Gea. En sen takling fra Rio Ferdinand hindret spissen i å komme til en gedigen sjanse. Suarez mente han skulle hatt frispark og bildene viser at kanskje Ferdinand traff både ball og mann i den duellen. Phil Dowd valgte vel å merke å vinke det hele videre.

Målløst til pause
Manchester United var det førende laget i førsteomgang. Hjemmelaget kom til et par gode muligheter og Paul Scholes sto for den største av dem etter halvtimen. Det resulterte dog ikke i nettkjenning og lagene gikk i garderoben på stillingen 0-0. Det var høy temperatur på banen, men det resulterte ikke i ufint spill.

Rooney satte inn støtet
Manchester United fikk en pangstart på andreomgang.

En uheldig Jordan Henderson stusset ballen videre fra en corner og der sto Wayne Rooney alene på bakre stolpe. Han gjorde ingen feil og banket ballen vakkert opp i nettaket på hel volley.

Og han var ikke ferdig der.

To minutter senere var Rooney på plass igjen. Jay Spearing mistet ballen utilgivelig rett fremfor egen sekstenmeter. Antonio Valencia plukket opp ballen og sendte Rooney alene med Reina. Spissen var iskald og la ballen sikkert mellom beina til Liverpool-keeperen.

United fortsatte å føre på Old Trafford etter sjokkåpningen og det var lite som tydet på at Liverpool jaget en redusering.

Nesten hattrick
Rooney hadde en kjempemulighet til å notere seg for et hattrick rett før timen var spilt. Antonio Valencia spilte en ball gjennom feltet, Scholes hoppet over, men Rooney så ikke ut til å være forberedt på å få ballen. Et dårlig mottak gjorde til at han bare fikk sendt avgårde en svak tupp. Ballen gikk godt til side for målet.

Liverpool satte innpå Craig Bellamy og Andy Carroll etter 60 minutter. Stewart Downing og Jay Spearing måtte vike plass for den offensive kraften. Liverpool jaget reduseringen, men klarte ikke å ta initiativet i kampen.

Valencia herjet på høyresiden til United. Hjemmelaget kom til flere gode overgangsmuligheter og var nærmere 3-0 enn Liverpool var reduseringen. De offensive byttene hadde til gode å gi uttelling.

Liverpool kom seg høyere opp på banen etter Uniteds pangstart i andreomgang. De manglet likevel mye i angrepsspillet og sjansene uteble.

Hjemmelaget kom til nok en god sjanse et drøyt kvarter før slutt. Etter noen småpasninger utenfor feltet endte ballen til slutt opp hos Danny Welbeck. Fra femten meter var spissen i god posisjon, men skuddet ble blokkert og Reina fikk en enkel oppgave med å plukke opp ballen.

Suàrez tente håpet
Charlie Adam startet kampen på benken, for første gang i sin Premier League-karriere siden november 2010. Femten minutter før slutt erstattet han Dirk Kuyt og Liverpool hadde dermed gjort alle byttene sine. Det var tydelig at Dalglish jaget den viktige reduseringen.

Den kom til slutt, og hvem andre enn Luis Suàrez skulle gjøre det for bortelaget. Ti minutter før slutt ble et frispark fra midt på Uniteds banehalvdel løftet inn i feltet. En uheldig Rio Ferdinand ble truffet av ballen rett fremfor eget mål og der sto måltyven Suàrez, som hadde få problemer med å tappe inn 1-2-målet fra kort avstand.

Liverpool ble inspirert av reduseringen og presset hjemmelaget bakover på banen.

Glen Johnson fyrte av en kule rett etter ordinær tid. De Gea var derimot med på notene og fikk fistet ballen over målet.

Minuttet etterpå holdt Suàrez på å gjøre det helt store, men headingen fra kort hold gikk over de Gea i United-buret. Det viste seg også at spissen sto i offside og ble korrekt vinket av.

Det ble med det ene målet for Liverpool og Manchester United kunne innkassere en viktig trepoenger.

Premier League i altomfotball.no: Tabell | Terminliste | Statistikk

Forrige side
Neste side
reklame
Comments powered by Disqus