- Smertefullt å høre om Lundekvam
- Men det er tøft gjort å stå frem med sin historie, sier Frode Olsen.
Se storkampene på TV - ring 02220
Se alle Premier League-kampene på Sumo
Claus Lundekvam spilte 375 kamper for Southampton, og er med det den nordmannen som har spilt flest kamper i Premier League.
Den tidligere forsvarskjempen fikk testimonial-kamp for klubben i 2008. Like etterpå la han opp.
TV 2 Play: Se hele intervjuet med Claus Lundekvam her
- Smertefullt å høre
I et eksklusivt intervju med TV 2 Sporten snakker Lundekvam tirsdag ut om
den tunge tiden etter fotballkarrieren. Han har blitt fengslet to ganger, og
innrømmer bruk av narkotika.
TV 2 Sporten ekspert Frode Olsen synes det er en trist historie Lundekvam forteller.
- På generelt grunnlag synes jeg det er forferdelig trist at noe slik skjer med mennesker. Fotballspillere er som folk flest, og kan på samme måte møte veggen. Men når jeg hører om Lundekvam, er det fryktelig leit både for ham og hans familie. Det er smertefullt å høre slike historier om folk vi kjenner, sier Frode Olsen til TV 2 Sporten.
- Tøft gjort
Mini Jakobsen mener det er tøft gjort av Lundekvam å stå frem med sin
historie.
- Vi kan ikke kappe hånden av ham fordi han har gjort noe idiotisk. At han nå vil forandre seg, er strålende både for ham og de rundt ham. Men for rusavhengige så er det nok en knalltøff kamp hele tiden å holde seg unna, sier han.
Frode Olsen er enig.
- Jeg synes det er tøft og riktig at han tar et oppgjør med seg selv på denne måten. Nå advarer han andre mot å gå på den samme smellen, istedenfor å la ryktene svirre og gå og vokse seg til å bli noe forvrengt, sier han.
SNAKKER UT: Claus Lundekvam snakket tirsdag ut om rusproblemene ekslusivt til TV 2 Sporten. Foto: TV 2/
- Gjenspeiler samfunnet
Både Mini og Olsen mener rusproblemer ikke er et større problem innen
fotballen enn i samfunnet for øvrig.
- Det forekommer nok at fotballspillere ruser seg. Fotballen gjenspeiler samfunnet for øvrig. Heldigvis har jeg vært forskånet for slike type problemer, og kjenner ikke mange som har opplevd dette, sier den tidligere Sevilla-profffen.
- Jeg vil tro at fotballen gjenspeiler samfunnet. Det finnes garantert mye rus og alkohold innen fotballen – men ikke mer enn andre samfunnslag, sier Mini.
| Publisert | 08.06.2010 20.48 |
| Oppdatert | 08.06.2010 22.55 |


