Bøkko på femteplass etter 500 meter
Håvard Bøkko skuffet på 500 meter i allround-VM. Tiden 36,47 holdt til femteplass. Polske Zbigniew Brodka var best med 36,24
Vårt norske skøytehåp under allround-VM i Moskva, Håvard Bøkko, gikk inn til femteplass på mesterskapets første øvelse.
På 500 meteren gikk 25-åringen inn på tiden 36,47. Polske Zbigniew Brodka var best med 36,24.
– Skulle gjerne hatt tre sekunder
VM-favoritten Sven Kramer gikk inn til 36,70. Det vil si at Kramer må slå Bøkko med 2,3 sekunder på 5000 meteren for å være likt etter to distanser senere lørdag.
– Jeg skulle gjerne hatt tre sekunder på ham, jeg, men det er ikke så ofte jeg har slått ham på 500 meter, sa Bøkko til NTB.
Les også: Kramer lanserer Bøkko som gullkandidat
Bøkko hadde ikke sett TV-bildene av Kramer-situasjonen hvor nederlenderen skulle ha vært over i feil bane, og i så fall skulle vært diskvalifisert.
– Jeg synes det var et ganske bra løp, og jeg henger med. Det ble ikke så store avstander, og det var ingen overraskelser.
Tittelforsvar og hjemmefavoritt Ivan Skobrev noterte 37,05. Han ble også slått av Sverre Lunde Pedersen som på 11.-plass hadde 37,02.
Nederlandske Koen Verweij endte på annenplassen med 36,26, mens polske Konrad Niedzwiedzki holder tredjeplassen med 36,32.
Les også: Sverre Lunde Pedersen roper varsku til nederlenderene
Njåtun beste norske
På damenes 500 meter ble Ida Njåtun beste norske med sin sjuendeplass.
Ida Njåtun var 1,57 sekunder bak den canadiske vinnerjenta Christine Nesbitt, som klokket inn til 38,30.Njåtun noterte 39,87.
– Det er annen gang jeg er under 40 sekunder. Første gang var under VM i Calgary i fjor. Åpningen var det jeg normalt pleier å ha, men jeg fikk opp farten på vekslingssiden. 500 meter er ikke min beste distanse, så dette var en bra start, sa Njåtun til NTB.
Les også: Nesbitt satte verdensrekord
Hege Bøkko ble nummer 12 med 40,15.
Russiske Jekaterina Lobysjeva ble nummer to med 38,94, mens tredjeplassen gikk til nederlandske Ireen Wüst. (©NTB)
SEND «PLING» TIL 1984 FOR GRATIS SCORINGSVARSEL FOR DIN FAVORITTKLUBB
| Publisert | 18.02.2012 13.32 |
| Oppdatert | 18.02.2012 17.30 |


