Anders Behring Breivik
blir tvangsinnlagt
Oslo tingrett har bestemt at Breivik skal tvangsinnlegges for observasjon på Ila
Og den ligger i Norge.
Drømmer du om en romantisk, øde strand? Kanskje trenger du ikke dra til Karibia eller Thailand.
Prestisjebladet Sunday Times Travel kårer i sitt siste nummer verdens beste strender. På tredjeplass finner vi norske Utakleiv-stranda på Vestvågøy i Lofoten.
Les flere reisesaker og få nyttige tips til før, under og etter reisen på tv2.no/reise.
Kun et relativt ukjent sted i Hellas, Mylopotamos på Pelion-halvøya, og Harbour Island på Bahamas utkonkurrerer den Nordlandsstranden, skal vi tro det britiske magasinet.
– Det høres ikke så flott ut, en steinstrand, 80 kilometer nord for Polarsirkelen i Lofoten. Men legg til en koselig ombygget fiskerhytte, med panoramautsikt over kystlandskapet, og snart vil dere be til høyere makter om regn, skriver Sunday Times Travel, som mener stranden er perfekt for en romantisk reise med kjæresten.
Det er heller ikke første gang The Times skryter av Utakleiv-stranda. Også i
2005 fikk stranden ble stranda skamrost, da den ble kåret til Europas mest
romantiske.
SLÅTT: Petite Anse-stranda på Seychellene fikk 10. plass i kåringen, sju plasser bak Utakleiv-stranda. Foto: Hansueli Krapf/Wikipedia Commons
Magasinet anbefaler at du besøker Utakleiv i juni og juli. Da får du nemlig også oppleve midnattssol.
Og det er ikke bare briter som synes at Lofoten er eksotisk. Mange nordmenn drømmer også om sommerdager i en rorbu og nattbad i midnattssol.
Les mer om Lofotens tilbud og hvor du kan finne overnatting på VisitNorway.com. Utakleiv-stranden ligger nordøst på Vestvågøy.
Sånn kommer du deg dit:
Til Harstad/Narvik
Daglige ruteforbindelser hele året mellom Oslo Lufthavn Gardermoen og Harstad/Narvik lufthavn Evenes. Flytiden er cirka 1,5 timer. Daglig bussforbindelse mellom Evenes og Lofoten. Det er også mulig å leie bil på flyplassen.
Sjekk oppdaterte flytider live her.
Via Bodø
Daglige ruteforbindelser hele året mellom Oslo Lufthavn Gardermoen og Bodø Lufthavn. Flytiden er cirka 1,5 timer.
Det er daglige flyginger mellom Bodø og Lofoten. Flytiden er 20–30 minutter:
Bodø – Røst med Widerøe
Bodø – Værøy med helikopter
Bodø – Leknes med Widerøe
Bodø – Svolvær med Widerøe
Leknes – Røst med Widerøe
Fra nordøst
1. desember 2007 åpnet en ny ferjefri veiforbindelse mellom Lofoten og fastlandet i nord (Lofast). Kjøretid mellom Svolvær og Harstad/Narvik lufthavn Evenes er nå på under 2,5 timer med bil. Daglig bussrute er opprettet fra 1. desember 2007 mellom Narvik (om Evenes) og Svolvær, med gode forbindelser videre rundt i Lofoten.
Fra Bodø
Kjører du selv, kan du ta ferge fra Bodø over til Moskenes, Værøy eller Røst. Eller du kan kjøre lenger nord, til Skutvik, og ta bilferja over til Skrova eller Svolvær (Torghatten Nord – tlf. 90 62 07 00 90 62 07 00).
Med tog kan du reise mellom Oslo, Trondheim, Fauske og Bodø. Avganger hver dag hele året.
Ekspressbuss går daglig mellom Bodø (om Fauske) og Lofoten, hele året, med gode forbindelser videre rundt i Lofoten.
Både sørgående og nordgående Hurtigrute anløper Stamsund og Svolvær hver kveld hele året.
Informasjonen om transport er hentet fra VisitNorway
| Publisert | 28.04.2010 17.26 |
| Oppdatert | 30.04.2010 13.26 |
Oslo tingrett har bestemt at Breivik skal tvangsinnlegges for observasjon på Ila
