Verste flyulykke på 30 år

153 bekreftet døde etter Spanair-styrten.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Kun 19 personer om bord i det SAS-eide Spanair-flyet overlevde ulykken. Flight JK 5022 som hadde 172 personer om bord skulle fra Madrid til Gran Canaria på Kanariøyene da ulykken skjedde.

Etter å ha reparert et ødelagt måleinstrument prøvde flyet å ta av på ny og begynte å brenne like etter.

- Motoren tok fyr
Øyenvitner har fortalt at de har sett flyet stige da den venstre motoren begynte å brenne. Flyet gikk i bakken cirka en kilometer utenfor rullebanen ved terminal 4 ved Barajas flyplass. Spanair-flyet skal ifølge CNN ha vært ca. 200 meter oppe i lufta da det gikk galt.

Redningsmannskaper som kom først til stedet forteller at ødeleggelsene var voldsomme og at varmen var så ekstrem at det ikke var mulig å nærme seg flykroppen.

Les også: - Kroppene kokte

- Det var umulig å se at det hadde vært et fly, bortsett fra restene av halepartiet, forteller leder for redningstjenesten, Ervigio Corral.

Pårørende får den tragiske beskjeden på flyplassen i Las Palmas der flyet skulle landet etter planen.Pårørende får den tragiske beskjeden på flyplassen i Las Palmas der flyet skulle landet etter planen. Foto: Reuters Samler bevismateriale
Det er fortsatt uklart hva som virkelig skjedde under takeoff, men én teori er at den venstre motoren tok fyr under det andre forsøket på å ta av. Ulykkeskommisjonen er i gang med etterforskningen.

- De samler sammen så mye bevismateriale de kan. Bilder, øyenvitner, ferdskriver, dokumenter om selve flyet, osv., forteller samferdselsminister Magdalena Alvarez.

Les også: Hadde teknisk feil og Innrømmer ikke feil

Laster flash...

Svensk kvinne funnet i live
Svensk UD bekrefter at to svenske kvinner var om bord i ulykkesflyet. En av dem overlevde og ligger på sykehus i Madrid. Hun skal ikke være livstruende skadet.

- Hun har det etter forholdene bra, sier svenske UDs pressetalsmann Gufran Al-Nadaf til expressen.se.

Denne flyruten er hyppig brukt av nordmenn som skal til Gran Canaria, men det skal ikke ha vært nordmenn om bord.

Passasjerlisten
Spanair offentliggjorde onsdag kveld navnene på dem som var om bord på ulykkesflyet. Hele navnelisten kan du se på Spanairs hjemmeside.

Dødelig historie
Ulykkesflyet i Madrid er av typen McDonnell Douglas, MD-80, har vært involvert i en rekke dødsulykker. Dette er den verste flyulykken i Spania på 30 år.

Les også: 15 dødsulykker siden 1981

Spanair er Spanias nest største flyselskap etter Iberia og er et datterselskap til SAS.

Det er ventet at SAS-ledelsen vil holde en pressekonferanse om ulykken i løpet av torsdag formiddag.

- Mer enn bare motortrøbbel
Havariinspektør Tor Nørstegård sier til TV2 Nyhetskanalen at havarikommisjonen i Madrid har en svært stor oppgave foran seg de nærmeste dagene.

- Jeg tror det må være noe mer enn at bare den venstre motoren ble satt ut av drift. Et fly skal kunne ta av med bare en motor, forteller havariinspektøren.

(Se intervjet med Tor Nørstegård i videuvinduet under)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Har du tips om denne saken?
Send SMS/MMS til 02255
E-post: tips@tv2.no
Flight JK 5022

2150183

Les også:
 
Comments powered by Disqus

reklame