Var centimetre unna å bli knust av NASA-ballong

Alt gikk galt da forskningsballongen verdt mangfoldige millioner skulle skytes opp.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

En gigantisk NASA-ballong fikk ikke skikkelig oppdrift og deiset i bakken i Alice Springs i Australia onsdag.

– Heldige som overlevde

«Romballongen» skulle løfte forskningsinstrumentene 40 kilometer til værs for å måle gammastrålingen fra verdensrommet. Utstyr verdt titalls millioner kroner ble ødelagt i krasjet, og tilskuere som var møtt opp for å se på begivenheten ble nær drept.

Bare tilfeldigheter gjorde at stålkonstruksjonen som hang under ballongen ikke traff noen av menneskene på stedet.

Se video øverst!

– Vi satt i bilen og ventet på at ballongen skulle lette. Jeg tror vi var 30 cm fra å bli drept, sier Betty Davis som fikk opplevelsen litt vel innpå kroppen.

– Vi er heldige som er i live, sier hun til ABC Australia.

Skrapdeler fløy gjennom lufta

– Det var et høyt smell, så fløy det store skrapdeler gjennom luften rundt oss. Det var bare fullstendig kaos, sier en mann

(Artikkelen fortsetter under bildet).

Det var studenter fra flere universiteter som sto bak det NASA-sponsede prosjektet. De som var tilstede under oppskytingen måtte løpe for livet da den store riggen falt fra hverandre.

Studentene er svært skuffet over den mislykkede oppskytingen.

– Vi var så begeistret og spente over forskningen, så det var et sjokk å se det hele gå i knas, sier California-student Eric Bellm til ABC.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Rygget gjennom garasjevegg – i sjette etasje
Rygget gjennom garasjevegg – i sjette etasje

Sjåførens fot satt fast mellom gass- og bremsepedalen.

Damaris (9) ble spiddet av gjerde
Damaris (9) ble spiddet av gjerde

– Jeg var litt redd, men jeg var modig, forteller hun fra sykesengen.

 
Comments powered by Disqus

reklame