Valgsjokk kan true Obamas helsereform

Republikanerne jubler over senatsseieren i Massachusetts. Én tapt stemme i Senatet gir nemlig president Barack Obama alvorlig hodebry.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Republikanske Scott Brown vant suppleringsvalget i Massachusetts, og Demokratene mister dermed sin viktige 60. stemme i Senatet.

Sviende nederlag for Obama

Suppleringsvalget i Massachusetts er blitt fulgt med argusøyne i hele USA, for tapet av bare én senatsplass kan stikke mange kjepper i hjulene for president Barack Obama.

Med dagens 60 stemmer i Senatet er Demokratene i stand til å hindre republikansk uthalingstaktikk og få gjennom vedtak uten republikansk støtte.

Brown sa under valgkampen at han ville kjempe mot Obamas omstridte prestisjeprosjekt, helsereformen.

REPUBLIKANSK SEIER: Scott Brown vant valget i Massachusetts.REPUBLIKANSK SEIER: Scott Brown vant valget i Massachusetts. Foto: BRIAN SNYDER/REUTERS

Trenger 60 stemmer

I henhold til reglene i Senatet trenger Demokratene 60 stemmer ved tre avstemninger for å få helsereformen vedtatt. Med bare 59 stemmer i Senatet vil Obama trenge minst én republikansk stemme for å hindre slik uthalingstaktikk.

Demokratene slet allerede før Massachusetts-valget med å få vedtatt helsereformen, som Brown har lovet å stemme mot fordi han mener den vil øke både skattene og USAs gjeld.

Helsereformen vil medføre at mer enn 30 millioner amerikanere som i dag ikke har helseforsikring, vil får en forsikringer gjennom det offentlige, men dette har møtt kraftig motstand blant republikanerne.

Den store interessen for valget fikk velgerne til å strømme til valglokalene i Massachusetts tirsdag for å bestemme hvem som skal fylle avdøde Edward Kennedys plass i Senatet.

Demokratisk høyborg

Demokratene har hatt plassen i nesten 50 år, og Massachusetts har vært en høyborg for partiet. Demokraten Martha Coakley har derfor lenge virket sikker på seier, men Brown har klatret forbi henne på meningsmålingene den siste tiden. Det som var en ganske søvnig valgkamp, ble med ett til et fyrverkeri da det ble klart at løpet ville bli svært jevnt.

Begge sider har pøst enorme summer inn i valgkampen og drevet omfattende reklame den siste uken. Og den store interessen for valget fikk velgerne til å strømme til valglokalene tirsdag for å bestemme hvem som skulle fylle avdøde Edward (Ted) Kennedys senatsplass.

– Jeg skulle ønske vi hadde andre og bedre nyheter her i kveld, men det har vi ikke, sa Coakley da hun innrømmet nederlaget.

Høy valgoppslutning

Køene var lange foran valglokalene tirsdag, og Brown håpet dette skulle være til hans fordel.

Da republikanske Scott Brown tirsdag kveld konstaterte at plassen i Senatet er hans, kunne ikke president Obama annet enn å gratulere.

– Presidenten fortalte senator Brown at han ser frem til at de skal arbeide sammen om økonomiske utfordringer i Massachusetts - og i resten av landet, sa talsmann Robert Gibbs tirsdag kveld.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Obamas viktige helsereform gjennom første avstemning
Obamas viktige helsereform gjennom første avstemning

Reformen kan bli vedtatt før jul.

Obama gir seg selv B+
Obama gir seg selv B+

Etter elleve måneder i USAs presidentstol gir Barack Obama seg selv B+ for innsatsen.

Helsereform vedtatt i senatet
Helsereform vedtatt av USAs senat

Forslaget til amerikansk helsereform har fått det nødvendige flertall i Senatet.

 
Comments powered by Disqus

reklame