Utrygge hus må rives i Port-au-Prince
MÅ RIVE HUS: En mann vandrer mellom sammenraste hus i Haitis hovedstad Port-au-Prince. Et flertall av bygningene i Haitis hovedstad Port-au-Prince er utrygge å bo i etter jordskjelvet i januar. Foto: CARLOS BARRIA/REUTERS

Utrygge hus må rives i Port-au-Prince

Et flertall av bygningene i Haitis hovedstad Port-au-Prince er utrygge å bo i etter jordskjelvet i januar.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Jordskjelvet 12. januar kostet minst 222.000 mennesker livet og forårsaket store materielle ødeleggelser i Port-au-Prince og områdene rundt.

Eksperter har nå undersøkt rundt 900 bygninger i et av de hardest rammede områdene av byen, og de konkluderer med at 60 prosent av dem er for farlige til å flytte tilbake til og derfor må rives av sikkerhetshensyn.

200 bygningseksperter skal de neste månedene undersøke rundt 100.000 hus i Port-au-Prince, for å fastslå om de er trygge nok til å bo i, melder den lokale radiostasjonen Radio Metropole.

I landsbyen Leogane 40 kilometer utenfor hovedstaden, der jordskjelvet hadde sitt episenter, ble rundt 90 prosent av bygningene rasert. (©NTB)

LES OGSÅ: Ble viet i ruinene i Port-au-Prince



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Ble viet i ruinene i Port-au-Prince
Ble viet i ruinene i Port-au-Prince

Den hardt prøvede befolkningen i Haiti forsøker å vende tilbake til hverdagslivet etter jordskjelvet. Søndag ble det arrangert bryllup i ruinene.

 
Comments powered by Disqus
  

Snikfotgraferer skrevende
menn på buss og tog

Blogg skaper sterke reaksjoner hos svenskene


reklame