President Barack Obama fikk tilslutning for sin krisepakke.
President Barack Obama fikk tilslutning for sin krisepakke. Foto: KEVIN LAMARQUE/REUTERS

Flertall for krisepakke i Representantenes hus

Representantenes hus i Kongressen i USA har vedtatt stimuleringspakken for den amerikanske økonomien.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Representantenes hus har vedtatt en krisepakke på 787 milliarder dollar (om lag 5.340 milliarder kroner) for å få den amerikanske økonomien ut av den økonomiske krisen.

Seier for Obama

Dette er en stor seier og president Barack Obama som har lagt sterkt press på representantene for å få pakken godkjent.

Onsdag kveld ble det klart at den amerikanske kongressen ble enige om krisepakken. Det ble klart etter flere runder i Representantenes hus og Senatet, men det var fredag den formelle voteringen ble gjennomført.

Les også: Obama fikk ja til krisepakke

Ingen republikanere stemte ja

Krisepakken, eller stimuleringspakken som den også kalles, ble vedtatt med 246 mot 183 stemmer. Ingen republikanere stemte ja til pakken.

Beslutningen vil nå bli tatt videre til sentatet, hvor det trolig blir stemt over pakken senere fredag.

Skattelette og infrastruktur

Pakken skal stimulere til vekst i den amerikanske økonomien, og målet er at det skal bli skapt 3,5 millioner nye arbeidsplasser.

Mer enn en tredel av midlene i stimuleringspakken vil gå til skattelette, resten skal gå til utbygging av infrastrukturen og offentlig eiendom i USA.

Obamas opprinnelige håp om å få sterk tverrpolitisk støtte for krisepakken, ble knust da det viste seg at republikanerne ønsket mye mer skattekutt og mindre i offentlige utgifter.

Onsdag ble det klart at republikaneren Judd Gregg trakk sitt kandidatur som handelsminister i Obamas regjering fordi han var uenig i Stimuleringspakken slik den ble stående nå.

Les også: Mer trøbbel for Obama



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Mer trøbbel for Obama
Mer trøbbel for Obama

Nok en gang må den amerikanske presidenten på ny statsrådsjakt.

Feiret med teater
Obama fikk ja til krisepakke

Den amerikanske kongressen er enig om en krisepakke på 789 milliarder dollar. Obama feiret med teaterbesøk.

Senatet sa ja til 
Obamas krisepakke
Senatet sa ja til krisepakke

USAs senat har vedtatt president Barack Obamas forslag til stimuleringspakke for den amerikanske økonomien.

Obama advarer mot økonomisk katastrofe
Obama advarer mot økonomisk katastrofe

Ber Kongressen vedta stimuleringspakken på vel 800 milliarder dollar så snart som mulig.

Verste ledighet på 34 år
Verste på 34 år

USA opplever nå den største arbeidsledigheten siden 1974.

Obama kaller Wall Street-bonuser skammelige
Obama kaller Wall Street-bonuser skammelige

Refser milliardbonusene i en tid der skattebetalerne stod for gigantiske redningspakker.

 
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame