Denne mannen utfordrer Obama
TAR KAMPEN: Newt Gingrich. Foto: BRENDAN SMIALOWSKI/Afp
546 dager igjen til presidentvalget:

Denne mannen utfordrer Obama

Møt Newt Gingrich. Han er nå offisielt utfordrer til Barack Obama ved neste års presidentvalg.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Gingrich ønsker å stille som kandidat når Republikanerne skal velge sin mann eller kvinne til presidentvalget i 2012. Han er tidligere president i Representantenes hus, og skal offisielt kunngjøre kandidaturet onsdag, ifølge talsmann Rick Tyler. USAs president Barack Obama smiler i det han går på talerstolen i Fort Campbell 6. mai.USAs president Barack Obama smiler i det han går på talerstolen i Fort Campbell 6. mai. Foto: KEVIN LAMARQUE/Reuters

Republikanernes nominasjonsvalg skal holdes i begynnelsen av 2012.

Del på facebook

Gingrich takket mandag sine tilhengere for all støtten han har fått:

«Jeg er ydmyk i forhold til alle som har bedt meg om å stille. Tusen takk for støtten», skrev Gingrich på Facebook-siden sin.

President Barack Obama var tidlig ute og kunngjorde sitt kandidatur for Demokratene i midten av april.

Obama har slitt med vanskelige kriger, svak økonomi og høy arbeidsløshet. Men historien viser at sittende presidenter sjelden taper gjenvalget, og aktuelle republikanske kandidater nøler med å kaste seg frampå.

Republikanske valgstrateger vet at de må nominere en kandidat med appell til sentrumsvelgere og helst også til minoritetene om de skal ha en sjanse til å slå Obama.

Tidligere Massachusetts-guvernør Mitt Romney og tidligere Minnesota-guvernør Tim Pawlenty er ventet å kunngjøre sine kandidatur i løpet av kort tid. Begge disse har såkalte «exploratory committees».

Indiana-guvernør Mitch Daniels og tidligere Utah-guvernør Jon Huntsman er også ventet å stille.

(TV 2/NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus
reklame