- Amerika er venn med alle

Barack Obama er nå tatt i ed som USAs 44. president. Se hva han sier i talen her.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Barack Hussein Obama er nå tatt i ed som USAs 44. president. Han er dermed historisk som landets første fargede pres

- Jeg står her i dag ydmyk. Takknemlig for tilliten og tankefull på det våre forfedre har gjort.

Som tidligere denne uken advarte Obama mot for store forventninger til rask endring. Samtidig inviterte han folket til å delta i en dugnad om å sammen gjenoppbygge landet.

Se hele insettelsestalen med Barack Hussein Obama i videovinduet øverst i artikkelen.

- USA må endre seg med verden

Han fortsatte med å takke president George W. Bush for hans innsats for landet gjennom sine to perioder som president i USA.

- Vi er midt i en krise. Nasjonen er i krig. Økonomien er veldig svekket en konsekvens av noens grådighet.

Idag sier jeg til dere at utfordringene vi møter er virkelige, de er alvorlige og mange. De vil ikke bli møtt med enkelhet. De vil bli møtt, uttalte en gnistrende men rolig Obama.

Obama sier at verden har endret seg og at USA må endre seg med den.

- Tiden har kommet for å videreføre den verdifulle gaven som har blitt videreført gjennom generasjoner. Alle er like, alle er frie og alle fortjener muligheten til å nå sine mål.

- Klare til å lede verden

Obama sier at de nå må starte gjenoppbyggingen av landet.

- Uansett hvor vi ser er det arbeid som må gjøres. Økomomien i landet vårt ber om at noe gjøres. Og vi vil handle.

Obama sier at landet nå skal satse på forskning og at undervisningsinstitusjonene også skal utvikles og tilpasses en ny tid.

- Alt dette kan vi gjøre og alt dette vil vi gjøre. Noen setter spørsmålstegn ved våre ambisjoner og sier at systemet vårt ikke kan tåle for store planer. Deres hukommelse er dårlig, for de har glemt hva dette landet allerede har gjort. Hva frie menn og kvinner kan oppnå ved å ha et felles mål.

Videre fortsatte den nye presidenten med å si at USA nok en gang er klare til å lede verden.

- Amerika er venn med alle nasjoner og vi er klare til å lede verden igjen.

Vil knuse terroren

Barack Obama sier at USA er klare til å møte nye trusler.

- Vi vil ikke be om unnskyldning for vår måte å leve på, og til de som bedriver terror mot sivile vil jeg si at vår spirit er bedre enn deres. Vi vil bekjempe dere, sier Obama.

Barack Obama snakket mye om USAs rolle i verden. At landet må endre seg i takt med verden.

- La det bli sagt til fremtidens verden at vi møtte trusselen. At vi ikke vendte oss vekk når trusselen var der. Med øyene på horisonten og gud ved vår side skal vi ta vare på frihetsgaven og levere den trygt videre til kommende generasjoner.

- Gud velsigne dere alle og gud velsigne Amerika, avluttet Obama i sin historiske tale.

Obama fikk en enorm jubel og applaus til svar fra den store menneskemengden foran Capitol Hill i Washington D.C.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Vil lære av Obama
Stordalen vil lære av Obama

Petter Stordalen er i Washington for å lære hvordan man tenner håp for en hel nasjon.

Norske Andreas: - Hele byen står i flammer!
Washington syder av Obama-fans

Nordmannen Andreas beskriver en helt spesiell stemning før innsettelsesseremonien: - Hele byen står i flammer!

Følg innsettelsen med video og live-blogg
Følg innsettelsen direkte

Følg innsettelseseremonien til Barack Obama direkte her både på video (øverst) og live-blogg (under).

Nå er han USAs 44. president
Obama er president

Barack Hussein Obama har blitt tatt i ed som USAs 44. president.

 
Comments powered by Disqus
reklame