- Amerika er venn med alle
Barack Obama er nå tatt i ed som USAs 44. president. Se hva han sier i talen her.
Barack Hussein Obama er nå tatt i ed som USAs 44. president. Han er dermed historisk som landets første fargede pres
- Jeg står her i dag ydmyk. Takknemlig for tilliten og tankefull på det våre forfedre har gjort.
Som tidligere denne uken advarte Obama mot for store forventninger til rask endring. Samtidig inviterte han folket til å delta i en dugnad om å sammen gjenoppbygge landet.
Se hele insettelsestalen med Barack Hussein Obama i videovinduet øverst i artikkelen.
- USA må endre seg med verden
Han fortsatte med å takke president George W. Bush for hans innsats for landet gjennom sine to perioder som president i USA.
- Vi er midt i en krise. Nasjonen er i krig. Økonomien er veldig svekket en konsekvens av noens grådighet.
Idag sier jeg til dere at utfordringene vi møter er virkelige, de er alvorlige og mange. De vil ikke bli møtt med enkelhet. De vil bli møtt, uttalte en gnistrende men rolig Obama.
Obama sier at verden har endret seg og at USA må endre seg med den.
- Tiden har kommet for å videreføre den verdifulle gaven som har blitt videreført gjennom generasjoner. Alle er like, alle er frie og alle fortjener muligheten til å nå sine mål.
- Klare til å lede verden
Obama sier at de nå må starte gjenoppbyggingen av landet.
- Uansett hvor vi ser er det arbeid som må gjøres. Økomomien i landet vårt ber om at noe gjøres. Og vi vil handle.
Obama sier at landet nå skal satse på forskning og at undervisningsinstitusjonene også skal utvikles og tilpasses en ny tid.
- Alt dette kan vi gjøre og alt dette vil vi gjøre. Noen setter spørsmålstegn ved våre ambisjoner og sier at systemet vårt ikke kan tåle for store planer. Deres hukommelse er dårlig, for de har glemt hva dette landet allerede har gjort. Hva frie menn og kvinner kan oppnå ved å ha et felles mål.
Videre fortsatte den nye presidenten med å si at USA nok en gang er klare til å lede verden.
- Amerika er venn med alle nasjoner og vi er klare til å lede verden igjen.
Vil knuse terroren
Barack Obama sier at USA er klare til å møte nye trusler.
- Vi vil ikke be om unnskyldning for vår måte å leve på, og til de som bedriver terror mot sivile vil jeg si at vår spirit er bedre enn deres. Vi vil bekjempe dere, sier Obama.
Barack Obama snakket mye om USAs rolle i verden. At landet må endre seg i takt med verden.
- La det bli sagt til fremtidens verden at vi møtte trusselen. At vi ikke vendte oss vekk når trusselen var der. Med øyene på horisonten og gud ved vår side skal vi ta vare på frihetsgaven og levere den trygt videre til kommende generasjoner.
- Gud velsigne dere alle og gud velsigne Amerika, avluttet Obama i sin historiske tale.
Obama fikk en enorm jubel og applaus til svar fra den store menneskemengden foran Capitol Hill i Washington D.C.
| Publisert | 20.01.2009 18.12 |
| Oppdatert | 21.01.2009 10.14 |



