Jenter får sextilbud på nettet. (Illustrasjonsfoto)
Jenter får sextilbud på nettet. (Illustrasjonsfoto) Foto: Sigurdsøn, Bjørn/SCANPIX

Unge svensker selger sex på nettet

Rundt 20.000 svenske ungdommer mellom 16 og 25 år har solgt sex, viser en ny offisiell rapport i Sverige.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Rapporten fra Ungdomsstyrelsen i Sverige ble overlevert til den svenske regjeringen mandag.

Den viser at nær to prosent av ungdommene selger sex, hovedsakelig via internett. Fire av ti synes det er greit å ha sex mot betaling dersom partene er enige om det.

LES OGSÅ: Én av fire får sextilbud på nettet

Sexpress på nett

Annenhver jente har opplevd å få uvelkomne sexforslag det siste året. Det vanligste er at man blir spurt om seksuelle bilder eller om å ha sex.

Kun tre prosent av de spurte ungdommene, rundt 35.000, gikk med på noen av forslagene. Samtidig hadde ti prosent lagt ut seksuelle bilder av seg selv på internett.

– Det er veldig vanlig å få slike og andre forslag via nettet, sier 15-åringene Maja, Amaru og Isabella til Sveriges Radio.

De er elever ved Södra Ängbyskolan i Stockholm.

– En venninne av meg skulle kjøpe alkohol som hun skulle ha til helgen, og han som skulle kjøpe for henne sa «ja, men da må du suge meg først».

– Ungdom flest har nettvett

Flertallet av ungdommene lar seg likevel ikke plage av de mange ubehagelige tilbudene som de mottar på nettet.

Tvert imot er internett en viktig sosial arena for de unge og de fleste utvikler egne metoder for å hanskes med slibrige henvendelser.

– Flertallet blant ungdom har kompetanse til å håndtere farene på internett. Men det urovekkende at så få voksne har kunnskap om hvordan dette fungerer på nettet, både foreldre og de som arbeider profesjonelt med unge, sier generaldirektør Per Nilsson ved Ungdomsstyrelsen.

Har det ikke bra

Ti prosent kan tenke seg å tilby sex mot betaling.

– Dette er en gruppe som kjennetegnes av store sosiale problemer, sier Inger Ashing ved Ungdomsstyrelsen.

Både de som selger sex og de som kan tenke seg å selge sex, har ofte en problematisk livssituasjon.

De sliter med dårlig psykisk helse, har vanskelig for å sette grenser og mangler ofte gode voksenkontakter.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Advarer foreldre mot pedomail
Tilbyr småjenter penger for sex på pikerommet

Kripos advarer foreldre mot en mann som vil kjøpe sex av jenter ned i 11-års alderen.

Ville kjøpe sex av norske jenter ned i 12-årsalderen
Ville kjøpe sex av norske jenter ned i 12-årsalderen

Tobarnsfar skal ha tilbudt 5000 kroner for sex med jenter ned i 12-årsalderen.

Danske dømt for sex på Facebook
Danske dømt for sex på Facebook

En 28 år gammel mann er dømt for å ha lagt ut en sexvideo av ekskjæresten på Facebook.

 
Comments powered by Disqus

reklame