Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
MUMBAI/BERGEN (TV 2 Nyhetene): TV 2s team havnet midt i skudd-dramaet utenfor Taj Mahal. To journalister er truffet.
Yama Wolasmal og fotograf Bjørn Roger Brevik var utenfor Taj hotell da det smalt. De fikk beskjed om å komme seg i sikkerhet.
- Vi kom her for ti minutter siden. Og like etter hørte vi kraftige eksplosjoner. Det var masse journalister og tilskuere her og de løp for livet. Tre minutter senere var folkene tilbake og da hørte vi skudd bli avfyrt. En mann som sto like ved oss falt om. Han ble tydeligvis truffet av et prosjektil i ryggen og ble fraktet vekk. Etter det hørte vi nye skudd og da var det vi tror er en italiensk journalist som ble skutt i leggen. Hun ble også fraktet vekk. Terroraksjonen ved Taj Mahal er tydeligvis ikke over, forteller han på telefon til TV 2 Nyhetskanalen klokken 12.40.
Les også: - Frykten til å ta og føle på
IBNLive melder at en AFP-korrespondent og tre andre ble skadet da skytingen startet fredag formiddag. Klokken 13.30 forteller TV 2s reporter at situasjonen er veldig dramatisk.
- Vi har vært her en times tid nå. Det har vært minst ti kraftige eksplosjoner inne på hotellet etterfulgt av det jeg tror er skudd fra automatvåpen. Vi hører kraftig skyting. Det kommer kraftig røyk fra hotellet. Brannmenn er på vei inn på hotellet.
Wolasmal sier det er vanskelig å vite om det er gisler inne på Taj Mahal.
- I sted fikk vi vite at det bare var én terrorist som var inne på hotellet. For oss som står utenfor virker det som om situasjonen kommer til å trekke ut flere timer, sier Wolasmal.
Antall døde etter terrorangrepet i Mumbai er nå oppe i 155.
- På Oberoi-hotellet, som blir gjennomsøkt mens vi snakker, har det hittil blitt funnet 24 lik. Sykehusene er overfylte og det er veldig dramatisk.
Dramatikken er for øyeblikket størst ved Taj Mahal-hotellet, men situasjonen er heller ikke avklart ved Nariman House.
- Det er lite som er klart ved det andre hotellet. Det skal være minst to terrorister som har forskanset seg der.
Klokken 14.40 melder CNN IBN at terroristene har skutt fem gisler inne på det jødiske senteret Narimar House
Terroristene kom til Mumbai sjøveien og var kledt ut som studenter for ikke å skape mistanke. De indiske kommandosoldatene som deltok i aksjonen på Oberoi hotell, forteller at det er tydelig at terroristene hadde fått god opplæring.
- Det var helt tydelig at de var trente. Ikke alle kan avfyre denne type våpen. Ikke alle kan kaste granater på den måten. For å kunne bruke denne type våpen og eksplosiver, er det åpenbart at de har fått opplæring et sted, sa han på en pressekonferanse.
Hør kommandosoldatene fortelle om trefningene.
| Publisert | 28.11.2008 13.03 |
| Oppdatert | 28.11.2008 17.10 |
