TV 2 på Haiti: – Fra apati til desperasjon
PORT-AU-PRINCE/BERGEN (tv2nyhetene.no): Ungdomsmobber og kriminelle gjenger herjer Port-au-Prince, og de ressurssterke rømmer landet.
Plyndringen i Haiti fortsetter og sikkerhetssituasjonen i hovedstaden Port-au-Prince er svært ustabil. Politi og sikkerhetsstyrker viser ingen nåde overfor plyndrerne som blir slått ned på åpen gate.
Ungdomsmobber herjer hovedstaden og stjeler det de kan, og i møte med dette har lokale politistyrker en håpløs oppgave. De forsøker desperat å sørge for sikkerhet. Plyndrerne blir slått nådeløst ned.
Les også: Ett av Haitis største matlager gikk
opp i røyk
Situasjonen forverres
Flere tusen amerikanske soldater forsøker nå å skape ro og orden ved å
patruljere gatene i hovedstaden, men situasjonen blir bare verre og verre.
NOEN FÅR HJELP: En haitiansk ungdom har vært på et sted der FN distribuerer mat og fått med seg tre kasser med nødrasjoner. Foto: AFP PHOTO/UN/Logan ABASSI/
– Folk har kanskje gått fra apati til stigende desperasjon, og det hjelper jo ikke på situasjonen at fire til seks tusen av Haitis farligste kriminelle er på flukt. De rømte fra et fengsel som raste sammen under jordskjelvet.
Mange av disse er tilknyttet ganske farlige bander som nå er begynt å ta kontroll over enkelte områder av Port-au-Prince, sier TV2s reporter Kjetil Iden på telefon fra Haiti tirsdag morgen.
Iden forteller at situasjonen fremdeles ikke kan beskrives som fullstendig ut av kontroll.
– Dersom situasjonen uten politi og soldater vedvarer, vil situasjonen ble enda verre, mener han.
Les også: Isah (5 mnd) fikk hjelp i siste liten
Haitierne rømmer
Mens store deler av Haitis befolkning forsøker å gjøre det beste ut av situasjonen i det jordskjelvrammede landet, forsøker ressurssterke haitiere å komme seg ut av det katastrofeområdet. Med seg vil de ha familiemedlemmer som har mistet alt.
– Det finnes ikke mat og vann i dette landet. Jeg vil være med henne, forteller jordskjelvofferet Ednis Emousse som står i kø utenfor den kanadiske ambassaden i håp om å komme seg ut av landet.
Andre rømmer hovedstaden i et desperat forsøk på å skaffe seg mat.
– Vi rømmer til landsbygda. Der finner vi sikkert mat, håper Livena Livel.
Se TV 2 Nyhetskanalens situasjonsrapport fra Haiti tirsdag morgen.
| Publisert | 19.01.2010 08.29 |
| Oppdatert | 19.01.2010 13.04 |



